Úvodná stránka > Nemá len kriminálnych utečencov:"Dieťa" Ríma - Sancta Colonia,Heiliges Köln,Svätý Kolín; má jedinečnú históriu
Nemá len kriminálnych utečencov:"Dieťa" Ríma - Sancta Colonia,Heiliges Köln,Svätý Kolín; má jedinečnú históriu
15.01.2016 18:18
Kolín - metropola na Rýne, mesto, ktoré je viac ako 2 000 rokov staré, sa prezentuje svojim početným návštevníkom ako jedinečná "výkladná skrinka" kultúrnej a religióznej histórie.
Sancta Colonia - tento nápis bol v 11. storočí vyrazený na zlatých minciach, razených v kolínskej arcibiskupskej mincovni. Išlo o mimoriadne vzácny čestný titul. V stredoveku ho smeli niesť okrem Kolína len Jeruzalem, Rím a Konštantinopol. Miliónové mesto na Rýne, štvrté najväčšie nemecké mesto, nemá významné miesto len v rámci svojej starej kresťanskej kulúry, ale je pevne spojené aj s dejinami Rímskej ríše.
V roku 50 zažila rímska osada na brehu Rýna na príkaz cisára Claudia prudkú zmenu. Bola pozdvihnutá do úrovne Colonie a to znamenalo, že sa stala rímskym mestom, a tak sa začal jej rýchly rozvoj a rast.
Colonia Claudia Ara Agrippinensium, tak znelo pôvodné meno dnešného Kolína nad Rýnom. Bolo hlavným mestom rímskej provincie Germánia Inferior (Dolná Germánia) a hlavnou základňou dolnogermánskej rímskej armády.
Rodení Kolínčania sa pokladajú za potomkov starých Rimanov a je nesporné, že naozaj nejeden z nich má vo svojich chromozómoch gény synov antického Ríma. Kolín o sebe tvrdí, že je najstarším nemeckým mestom, ale v skutočnosti ho o niekoľko rokov predbehol Trier, ktorý je starší a ktorí takisto založili Rimania.
História Nemecka je na mnohých miestach poznačená nezmazateľnými veľkolepými stopami antického Rýna - zvlášť pozdĺž Rýna a rieky Mosel. Pre mňa ako znalca a milovníka histórie je Nemecko nevyčerpateľným zdrojom poznania historických udalosti a možností objavovať a navštevovať lokality s nimi spojené.
Kolín sa stal dôležitým miestom, kde sa stretávali a miešali rôzne kutúry a národy. V Kolíne vznikla v nasledujúcich storočiach prvá židovska obec, na sever od Álp. Najstarší existujúci dokument o nej pochádza z roku 321. A tak možno vo Svätom Kolíne okrem rímskych zrúcanín a zvyškov rímskych opevnení nájsť aj prvé svedectvá židovskej kultúry v rímskej Germánii. V neskorom stredoveku bol Kolín najväčším mestom Nemecka - žilo v ňom 40 000 obyvateľov.
V 11. a 12. storočí vznikli v tomto veľmi svojráznom a nespočetnými turistami z celého sveta navštevovanom meste početné grandiózne stavby kresťanskej civilizácie, ktoré ešte aj dnes veľmi výrazným spôsobom formujú a dotvárajú jeho obraz.
Ide o dvanásť bazilík vybudovaných v románskom štýle. Niečo také v jednom meste je v Európe fenomenálne. Jednou z nich je veľkolepá katedrála Groß St. Martin na Fischmarkte. Ďalšou jedinečnou bazilikou patriacou do tejto rady, je St. Gereon, v ktorej jadre existujú ešte zvyšky rímskeho domu smútku z polovice 4. storočia.
NAJVÝNIMOČNEJŠOU stavbou Kolína i celého Nemecka je ale svetoznámy grandiózny kolínsky Dóm,
ktorého základný kameň bol položený v roku 1248 a ktorý je jednou z najväčších gotických katedrál na svete. Zároveň je najviac navštevovanou pamätihodnosťou Nemecka. Dóm navštívilo v roku 2013 až 6,2 miliónov ľudí.
NAJFASCINUJÚCEJŠÍ chrám na sever od Álp - kolínsky Dóm pri Rýne
Trvalo to viac ako 600 rokov, kým bol chrám kompletne vybudovaný. Jeho dve identické veže, ktoré ho robia ešte atraktívnejším a jedinečnejším v porovnaní s inými grandióznymi katedrálami, boli dohotovené až v 19. storočí.
15. augusta 1248 sa začala stavba kolískeho dómu pod vedením stavebného majstra Gerharda von Rille. Jeho úmyslom bolo postaviť katedrálu podobnú katedrále v Amiens, ale mohutnejšiu. Bolo to veľkolepé dielo francúzskej gotiky v 13. storočí. V 16. storočí hrozilo, že celý projekt kolínskeho domu stroskotá - cirkev nemala peniaze na pokračovanie prác. Nedostavané veže boli vysoké len 59 metrov. Dnes je vyška dómu - a tým aj oboch veží - 157 metrov.
Práce na dóme boli prerušené na celých 300 rokov. V roku 1814 boli konečne pohromade dostatočné finančné prostriedky pre pokračovanie stavby a po 66. rokoch, v roku 1880, oslavoval nemecký cisár Wilhelm I. s obyvateľmi Kolína dokončenie veľkolepej katedrály, ktorá sa stala najvyššou budovou na svete, aj keď len na dobu štyroch rokov. Potom ju prevýšil v USA Washington Monument.
Kolínskemu dómu ostalo aj tak mnoho superlatívov. Uvediem aspoň dva z nich. Petersglocke - Petrov zvon - ktorý Kolínčania nazývajú Dicker Pitter a ktorý bol zavesený do južnej veže v roku 1924, je so svojimi 24. tonami najťažší kostolný zvon na svete.
Žiadna iná budova v Nemecku nemá taký veľký počet návštevníkov ako dóm v Kolíne - priemerne tam príde každý deň 10 000 ľudí.
Kto vyjde po 533. schodoch až k vrcholu južnej veže, ten bude po toľkej námahe odmenený nádherným výhľadom, na ktorý nikdy viac nezabudne - hlboko pod ním sa vynie majestátny Rýn a blízko nad ním sa klenie obloha.
V niekdajšej rímskej Colonii - dnešnom Kolíne - žijú v súčasnosti príslušníci 180 národov.