Názor, že ženy sú zhovorčivejšie ako muži, teda že hovoria oveľa viac, je rozšírený – ale je to naozaj pravda?
10.02.2025 18:13Vo svete, kde sú slová často považované za najmocnejší nástroj človeka, vyvstáva otázka: Kto ho používa viac, muži alebo ženy?
Mienka, že ženy hovoria podstatne viac ako muži, je rozšírený fakticky vo vetkých kultúrach. Prvá obsiahla štúdia v tomto smere, štúdia Arizonskej univerzity z roku 2007 však tento stereotyp vyvrátila:
Muži a ženy hovoria v priemere približne rovnako veľa – je to okolo 16 000 slov denne.
Nová, komplexnejšia nadväzujúca štúdia však teraz vykresľuje precíznejší obraz:
Ukázala, že ženy sú v skutočnosti zhovorčivejšie – ale len v určitej fáze života, avšak táto fáza je veľmi dlhá; trvá približne pol života.
Je to otázka biológie alebo spoločnosti?
Podľa toho ženy vo veku 25 až 64 rokov hovoria každý deň v priemere o 3000 slov viac ako muži.
Vedci nemôžu s istotou povedať, odkiaľ táto tendencia pochádza.
Jedným z možných vysvetlení sú sociálne vzory, najmä v oblasti výchovy detí: Ženy často preberajú hlavnú zodpovednosť za starostlivosť o rodinu a najmä o deti, a preto sa môžu viac rozprávať so svojimi deťmi a členmi rodiny, ako muži.
Aj ďalší výsledok zo štúdie je veľmi zaujímavý – a svedčí o tom, že ľudia sa navzájom čoraz viac odcudzujú: Ľudia dnes hovoria menej ako kedysi.
Priemerný počet slov vyslovených každý deň medzi rokmi 2005 a 2018 klesol zo 16 000 na 13 000.
„Naša analýza ukazuje, že v priemere okolo 250 hovorených slov 'zmizne' každý rok,“
hovorí Valeria Pfeifer, spoluautorka štúdie, v tlačovej správe. Vedci sa domnievajú, že tento pokles súvisí s rastúcim využívaním nástrojov digitálnej komunikácie, ako sú textové správy a sociálne médiá.