NATO má veľké obavy, lebo aj v tejto disciplíne zaostáva: Katastrofa po stlačení tlačidla: Hybridná vojna Ruska a Číny proti Západu
07.12.2024 21:39Rusko a Čína masívne rozšírili svoje hybridné útoky na krajiny NATO. Celý rozsah je naozaj desivý, NATO teraz potrebuje novú stratégiu proti ich hybridnej vojne, a to rýchlo. Pretože situácia je vážna,“ píše zdesene západný mainstream.
„Niekedy sa musí stať nehoda, kým bezpečnostné orgány zareagujú. Teraz máme viac hliadok, častejšie kontroly a zintenzívnenú spoluprácu," povedal estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna po záhadných incidentoch v Baltskom mori v posledných týždňoch.
Podmorský kábel medzi Švédskom a Estónskom bol prerušený a plynovod v Baltskom mori medzi Fínskom a Estónskom bol poškodený. Podozrenie rýchlo padlo na dve čínske lode, z ktorých jednu údajne pilotoval ruský kapitán.
„Musíme byť lepšie pripravení na hybridné útoky a potrebujeme viac zdrojov. Ak porovnáme útoky za posledného dva a pol roka s predchádzajúcim obdobím, ich rozsah nás musí skutočne šokovať," povedal Tsahkna na margo stretnutia ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli.
Vzhľadom na sabotážne činy a kybernetické útoky z Ruska, Číny, Severnej Kórey a Iránu proti štátom NATO ministri zahraničných vecí v stredu po prvý raz rokovali o novej stratégii obrany proti ich hybridným hrozbám a útokom.
„Spojenci NATO budú na tieto hrozby reagovať celým radom opatrení vrátane zvýšeného zdieľania spravodajských informácií, väčšieho počtu cvičení, zlepšenej kybernetickej obrany a lepšej ochrany kritickej infraštruktúry.
Nesmieme byť naivní. V rámci NATO bol napríklad vytvorený systém na zabezpečenie ochrany dôležitých káblov. Aliancia tiež nasadila podporný tím, aby pomohol členom aliancie zvládnuť kybernetické útoky. Ale musíme ísť ešte o krok ďalej. V súčasnosti sa uvažuje o tom, kedy a ako členovia aliancie vrátia úder. K takýmto protiútokom už v malom rozsahu dochádza,“
povedal generálny tajomník NATO Mark Rutte.
Súčasná stratégia NATO bola vypracovaná v roku 2015 a opäť rozšírená o rok neskôr na summite NATO vo Varšave. Teraz sa pracuje na novom dokumente, ktorý bude prijatý na summite NATO v Haagu budúci rok. Ministri zahraničných vecí na to teraz dali príkaz.
„Súčasná stratégia je stará takmer desať rokov a už nie je schopná čeliť dnešným hybridným útokom Číny a Ruska. Zaoberáme sa novou úrovňou ohrozenia," povedal vysoký predstaviteľ NATO
Čína údajne nainštalovala malvér vo veľkom rozsahu.
Predstavitelia NATO zaznamenali, že sabotážne činy Ruska proti členom aliancie sa v posledných mesiacoch rapídne zvýšili.
Hovorí sa, že najmä Čína injektovala malvér do riadiacich centier strategicky dôležitej infraštruktúry po celom svete a čakala na aktiváciu. Stačí jedno stlačenie tlačidla.
"Tento malvér možno použiť na vzdialenú sabotáž akéhokoľvek prístavu, letiska a mnohých ďalších kritických miest súčasne," povedal predstaviteľ NATO.
Napríklad, ak vojnová loď prejde cez most, Číňania môžu spustiť most presne v tej chvíli a zničiť loď. Je veľa takých situácií, ktorým sa dá predísť len na poslednú chvíľu. Ale to je len teória, lebo neexistuje žiadna úplná ochrana proti hybridným útokom.
Vojenskí predstavitelia ako plukovník Markus Reisner z rakúskych ozbrojených síl opakovane varujú, že 100% ochrana pred hybridnými útokmi neexistuje. V prvom rade je potrebná presná spravodajská správa o možných cieľoch útoku a najkritickejšej infraštruktúre, povedal pre redakčnú sieť Nemecko (RND).
„Ide o dôležité komunikačné trasy, uzly napájania a základné zásoby obyvateľstva, ktoré je potrebné chrániť pred hybridnými útokmi, ale nie každú elekrickú rozvodňu bude možné ochrániť. Na hybridnej vojne je diabolské to, že nepriateľ vždy koná v šedej zóne presne na hranici toho, čo je ešte tolerovateľné, a túto hranicu posúva ďalej a ďalej,“ hovorí Reisner.
„Domnievam sa, že je vážnou chybou, že hybridným útokom sa často venuje malá pozornosť alebo sa odmietajú ako konšpiračné príbehy alebo propaganda Rusov a Číňanov,“ povedal vysoký predstaviteľ NATO.
NATO prekvapujúco otvorene priznáva, že je v tomto smere – vo vedení hybridnej vojny – roky pozadu za Čínou a Ruskom a že ani na ruského Orešnika vôbec nemá, aj to už táto agresívna Aliancia otvorene priznala; písal som o tom nedávno v jednom článku.
„V mnohých štátoch NATO existujú veľké nedostatky, pokiaľ ide o boj proti hybridnej vojne v informačnom priestore, Moskva podporuje početné trolli farmy, v ktorých pracujú tisíce Rusov, aby prostredníctvom nepravdivých informácií konkrétne diskreditovali vládne orgány a politikov Západu na internete a upierali štátu suverenitu výkladu.
A ak občania už neveria štátu, tak to otvára dvere ďalšej propagande z Ruska, Číny a iných autoritárskych štátov. Potom môžete do Bundeswehru vložiť 100 miliárd tak často ako chcete, ale ak nenájdete vojakov, ktorí budú brániť svoju krajinu, pretože si myslia, že bojujú za nesprávnu vec, potom máte ešte oveľa väčší problém,"
uzatvára svoje konštatovanie Reisner a tým len chtiac a či nechtiac priznáva veľkú vojenskú prevahu dvojice partnerov Ruska a Číny nad Západom a nad NATO.