Na veľký hnev Západu: „Si uisťuje Putina o večnom priateľstve Číny s Ruskom v novoročnom posolstve“, lamentuje protiruský Spiegel
01.01.2025 14:13Spiegel:
„Zatiaľ čo ruské jednotky neúnavne bojujú proti Ukrajine, Čína je pevne odhodlaná spolupracovať s Putinovým režimom. V Pekingu politici stále hovoria o veľkom príspevku k „svetovému mieru“.
Čínska hlava štátu Si Ťin-pching v novoročnom posolstve uistil svojho ruského kolegu Vladimira Putina o nerozbornom priateľstve.
"Po trištvrte storočí vzostupov a pádov sú čínsko-ruské vzťahy čoraz zrelšie a stabilnejšie," povedal Si Ťin-pching podľa štátnej televízie CCTV. Teraz je dôležité ďalej prehlbovať vzťah a pokračovať v úzkej výmene názorov. Cieľom je ďalej posilňovať vzťah, ktorý sa vyznačuje „dlhotrvajúcim dobrým susedským priateľstvom,“ povedal Si.
Oboch prezidentov spája úzke osobné puto. Si Ťin-pching nazýva Putina svojím „najlepším priateľom“. Vo svojom novoročnom posolstve pripomenul, že v roku 2024 uplynulo 75. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Ruskom.
Štátna tlačová agentúra Xinhua uviedla, že aj Putin poslal do Pekingu svoje novoročné priania.
Xinhua: „Ľudová republika a Rusko napredujú ruka v ruke po správnej ceste v plnej vzájomnej dôvere, bez uzatvárania aliancií, bez konfrontácie a bez zamerania sa na tretie krajiny," vyhlásil náš prezident.
Spiegel ďalej:
„Od ruského útoku na Ukrajinu vo februári 2022 sa Čína snaží pôsobiť vo vojne neutrálne. Peking však zostáva blízkym politickým a ekonomickým partnerom Moskvy a NATO ho v júli označilo za „rozhodujúceho spúšťača“ vojny. Sám Si sa však zjavne považuje skôr za mierotvorcu: „Bez ohľadu na to, ako sa bude medzinárodná situácia vyvíjať, Čína zostane pevne odhodlaná komplexne prehlbovať svoje reformy, podporovať modernizáciu na čínsky spôsob a prispievať k svetovému mieru,“ povedal Si v CCTV.
Putin a Si Ťin-pching sa už v máji dohodli na rozšírení svojho „strategického partnerstva novej éry“ v kľúčových otázkach, akými sú rozvoj bilaterálnych vzťahov, Taiwan, Ukrajina a presadzovanie spoločných záujmov voči USA.
Západní pozorovatelia vnímajú toto zblíženie so znepokojením, pretože by mohlo posunúť geopolitickú rovnováhu a ovplyvniť globálnu rovnováhu síl v neprospech Západu.“