Môže existovať život aj na takých planétach, kde v ich atmosfére chýba kyslík a dusík?

24.07.2023 20:33

Každá planéta má iné zloženie atmosféry, a to znamená aj iné podmienky pre prípadný vznik života.

 

Na Zemi v atmosfére prevláda kyslík a dusík, pričom treba povedať, že pôvodná atmosféra mala celkom iné zloženie, ako ho má dnešná. Napríklad kyslík v nej chýbal úplne. Už som na inom mieste písal o tom, ako prišlo po veľmi dlhom času k jeho vzniku na Zemi.

 

Atmosféra prevažnej väčšiny planét nepozostáva z veľkej časti z kyslíka a dusíka ako na Zemi, ale najmä z vodíka a hélia. Napriek tomu by mohli byť obývateľné po dobu veľmi mnohých rokov.

 

Podmienky pre  vznik života môžu existovať aj na planétach, ktorých atmosféra je veľmi odlišná od našej.

 

K tomuto záveru dospel výskumný tím z univerzity v Berne a z univerzity v Zürichu v modelovej štúdii publikovanej v časopise „Nature Astronomy“.

 

Tím expertov pod vedením Marit Mol Lous študoval veľké, skalnaté exoplanéty, takzvané super-Zeme, v ktorých atmosfére dominuje vodík a hélium.

 

S pomocou špeciálneho numerického modelu vedci zistili, že niektoré super-Zeme si dokážu udržiavať v atmosfére mierne teploty až osem miliárd rokov, a preto môžu obsahovať aj vodu v tekutom stave.

 

Ako všetky planéty, tak aj naša Zem bola po svojom vzniku dlho obklopená obalom z vodíka a hélia. Dnes je zemská atmosféra z veľkej časti tvorená dusíkom a kyslíkom. Na druhej strane super-Zeme si za určitých podmienok zachovávajú svoju pôvodnú vodíkovo-héliovú atmosféru.

 

Bez prítomnosti skleníkových plynov by malo byť na takýchto planétach veľmi chladno. Keď je však atmosféra dostatočne masívna (asi  500 krát masívnejšia ako na Zemi), tak potom vodík pôsobí ako skleníkový plyn. Môžu tam teda panovať mierne teploty a môže existovať aj voda.

 

Okrem toho, že je voda v tekutom stave zdrojom energie a poskytuje prístup k živinám, tak je považovaná aj za jeden zo základných predpokladov pre vznik života.

 

Život na takejto planéte by sa však veľmi líšil od života na Zemi, píšu autori.

Tlak na povrchu planéty sa odhaduje v rozmedzí 100 až 1000 barov.To sú podmienky, ktoré panujú na Zemi na morskom dne.

 

„Pri hľadaní života na mimozemských planétach treba mať na pamäti, že život by mohol vzniknúť a prosperovať za podmienok, ktoré by sa na Zemi považovali za extrémne,“ uvádza sa vo výskumnej správe expertov.

 

Ovšem vynára sa aj taká otázka - s akou sa tím vedcov nezaoberal - či by mohol život niekde v kozme na planétach existovať aj na inej báze ako na kyslíkovej?

 

Rozobral som to  podrobne a dal som na túto otázku  odpoveď v jednej z knih z mojej kozmickej edície, ktorú som celú publikoval v Bratislave, keď som ešte žil na Slovensku.