Môže ale Putin Trumpovi naozaj dôverovať? To je jedna z ústredných otázok pri rokovaniach medzi USA a Ruskom o Ukrajine

21.02.2025 10:22

Nie je však prekvapením, že viacerí na ruskej strane do istej miery pochybujú o Trumpovej dôveryhodnosti.

Za posledných 30 rokov globalistické americké impérium totiž vierolomne a zákerne porušilo prakticky každú dohodu, ktorú  uzavrelo s Ruskom.

 

Tento vzorec neustálych klamstiev a zrady od USA nakoniec viedol k rusko-ukrajinskej vojne. Ale pokiaľ ide o Trumpa a Putina, tak hoci majú niektoré charakterové črty spoločné, tak ich sotva spájajú nejaké spoločné hodnoty a už vôbec nie spoločné ciele, ale na druhej strane o to viac ich spájajú spoloční nepriatelia.

 

Obama, Biden, Hillary Clinton a tieňový štát USA v roku 2014 úspešne zinscenovali nepriateľské ovládnutie Ukrajiny, čím premenili kedysi priateľský národ na protiruský teroristický štát. 

 

Tí istí ľudia sa za posledné desaťročie pokúšali zničiť, zbankrotovať a dostať Trumpa do väzenia a dokonca ho i zavraždiť. Teraz, keď je späť v Bielom Dome, je za každú cenu odhodlaný vykonať pomstu.

 

Preto do kľúčových pozícií v americkom bezpečnostnom aparáte menuje lojalistov a outsiderov ako Tulsi Gabbard, Kash Patel, Pete Hegseth a John Ratcliffe. Informované zdroje blízke Bielemu Domu tiež povedali, že Trump zvažuje vytvorenie „Bezpečnostnej rady štátu“, ktorej úlohou by bolo vyčistiť tieňový štát USA.  

 

Skorumpovaná Ukrajina zohráva ústrednú úlohu v tomto vnútropolitickom boji o moc. Trump vie, že Joe Biden, jeho syn a ich ľudia boli zapletení do špinavých obchodov na Ukrajine. Niektoré z týchto zločinov sa pokúsil odhaliť už v roku 2019.

A Zelenskyj mal možnosť dať Trumpovi dôkazy o tom, ale tak neurobil a vsadil práve na Bidena – to Trump považoval za svoju zradu a vníma to aj dnes tak.

 

To viedlo k prvému procesu obžaloby proti nemu. Trump však nikdy nezabudol ani neodpustil úlohu Ukrajiny a predovšetkým Zelenskeho v sprisahaní proti nemu.

 

Čo to znamená pre Rusko a Putina? Znamená to, že aj keď Trump nie je tou najdôveryhodnejšou osobou, tak absolútne zdieľa ruský záujem na prerušení finančných a politických tepien Demokratov, ktoré podporujú ukrajinský režim. Trump tak oslabí a zdiskredituje svojich nepriateľov doma.

 

Rusi musia mať ale stále na pamäti dlhodobý cyklus americkej agresie proti Rusku: Naraziť na múr a potom sa pokúsiť o „reset“, aby získali čas na pokračovanie už známej agresie, píše geopolitický analytik a bývalý námorný spravodajský dôstojník USA Brian Berletic.

 

 

Brian Berletic, ktorý už dlhodobo sleduje vývoj Ruska i Ukrajiny tvrdí:

 

Ak budú podmienky pre USA niekedy v budúcnosti priaznivé (to je ale takmer vylúčené), Rusko bude opäť v hľadáčiku USA.

 

Tu je časová os kontinuity protiruského programu:

 

1994: Hillary Clinton spolupodpísala Budapešťské memorandum o neutralite Ukrajiny;

2001: Bush odstupuje od zmluvy s Ruskom o obmedzení systémov protiraketovej obrany

2003: Bush dohliada na zvrhnutie gruzínskej vlády;

2003 – 2008 USA začínajú vyzbrojovať a cvičiť gruzínske sily

2008: V apríli Bush pozýva Ukrajinu, aby vstúpila do NATO, v rozpore s Budapeštianskym memorandom;

2008: V auguste na signál USA gruzínske sily zaútočili na ruské mierové jednotky, čím spustili rusko-gruzínsku vojnu;

2009: Za Obamovej administratívy ministerka Clinton organizuje „reset“ s Ruskom;

2011: Po „arabskej jari“ iniciovanej Spojenými štátmi americký senátor McCain tvrdí, že ďalším cieľom je Rusko;

2014: Obama dohliada na zvrhnutie ukrajinskej vlády

2014 – 2019: USA začali s výcvikom ukrajinských síl pripravujúc ich na vojnu s Ruskom