Mars: Výskumníci urobili nový objav! Môže predstavovať veľké nebezpečenstvo pre astronautov, ktorí by tam pristali. Problém, s akým sa dosiaľ nepočítalo

11.04.2025 17:15

Veľká časť Marsu je pokrytá silnou vrstvou prachu. To tiež dáva planéte jej výraznú červenú farbu, pretože prach je bohatý na častice železa. Často sa tam vyskytujú aj prudké prachové búrky, z ktorých niektoré postihujú celý Mars.

 

To všetko by sa v budúcnosti mohlo stať nebezpečenstvom pre astronautov. Štúdia publikovaná v časopise GeoHealth po prvýkrát podrobne skúma chemické zložky prachu na Marse. Vedci sa zamerali najmä na jeho možný vplyv na ľudské zdravie. Výsledky sú znepokojujúce.

 

Tie naznačujú, že „dlhodobé vystavenie marťanskému prachu by mohlo budúcim astronautom spôsobiť celý rad zdravotných problémov – vrátane chronických respiračných ochorení, ochorení štítnej žľazy a ďalších,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení University of Colorado Boulder o štúdii.

 

Vedci skúmali údaje z marsových roverov a meteoritov z červenej planéty, aby lepšie pochopili zloženie prachu. Podľa univerzity bola nájdená celá séria chemických zlúčenín, „ktoré môžu byť nebezpečné pre ľudí –  ak sú vdychované vo veľkých množstvách a počas dlhšieho časového obdobia“.

 

Nie je to nereálny scenár, keďže prach na Marse je všadeprítomný.

 

„Domnievame sa, že na väčších sopkách by mohla byť desať i viac metrov hrubá vrstva prachu,“ povedal Hynek, profesor z katedry geológie univerzity.

 

"Každý, kto by tam chcel pristáť s vesmírnou sondou, by jednoducho zapadol prachom. Búrky by tiež opakovane spôsobili, že prachové častice by sa dostali do skafandrov.

Hlavným problémom pre ľudí je veľkosť prachových častíc. Odhaduje sa, že ich priemerná veľkosť je len tri mikrometre.

 

Toto je menšie množstvo, než aké dokáže vypudiť hlien z našich pľúc. Takže potom, ak sa bude vdýchavať marťanský prach, veľká časť z neho môže zostať v pľúcach a vstrebať sa do krvného obehu, a to s katastrofálnymi následkami pre zdravie,“ podotkol profesor Hynek.

 

Pomocou výpočtov sa vedcom podarilo približne určiť aktuálne množstvo prachu na Marse. Stačí na vytvorenie globálnej vrstvy s hrúbkou 2 až 12 metrov.

 

Čo bolo príčinou vzniku takého enormne veľkého množstva prachu na Marse však ostáva pre vedcov nevyriešenou záhadou!