Mal čas niekde svoj začiatok? A či existoval už vždy – teda bez začiatku?
30.09.2023 11:19V knihách i publikáciách o fyzike sa uvádza opakovane: „ Čas je fyzikálna veličina. Čas opisuje sled udalostí, a preto má jasný, nezvratný smer.“ V mojej pripravovanej knihe s názvom Je čas realitou – alebo je len fikciou? ukazujem, že obe výpovede sú nesprávne.
Rovnako nesprávna je iná výpoveď mnohých fyzikov: „Čas plynie s rokmi.“
Ak je totiž čas realitou, tak potom sú roky len jeho súčasťou a síce len svojvoľne zadefinovanou jeho jednotkou, a preto roky potom plynú v ňom a či spolu s ním.
A roky na Marse alebo na Venuši plynú inakšie ako roky na Zemi, a to z jednoduchého dôvodu: Obe tieto planéty sa pohybujú okolo Slnka inými rýchlosťami ako naša Zem.
Ak je však čas len fikciou – ktorú pokladáme za realitu - tak v tom prípade neplatí ani jedno ani druhé.
Ak je ale čas predsa len realitou, potom sa možno oprávnene pýtať:
Má začiatok sám čas? Začal sa s Veľkým treskom, ako tvrdia takmer všetci astrofyzici, alebo existoval čas už aj pred Veľkým treskom? To druhé jednoznačne popierajú, hoci dokázať to nevedia.
Sú veci, ktoré si nemožno predstaviť, pretože v našom svete neexistujú: Napríklad nekonečno. Pretože všetko okolo nás má svoj začiatok a koniec.
Zvláštna vec je nasledovné – ako tvrdia fyzici: Jediná vec, ktorú si nevieme predstaviť, je čas. Ani to však nie je pravda. Existuje ešte niečo, čo si nedokážeme predstaviť:
Je to vedomie.
O tomto fenoméne som podrobne písal v mojej knihe, ktorú som ešte vydal na Slovensku (ako moju poslednú vo vlasti): Kozmos, Duch a Vedomie
Otázka, čo sa stalo, alebo čo bolo pred Veľkým treskom a či sa čas skutočne začal Veľkým treskom, nás necháva v rozpakoch.
A všetko sa to začalo pred 13,8 miliardami rokov – tvrdia astrofyzici.
Je to štandardná doktrína medzi astrofyzikmi, hovorí profesor Martin Ammon z Univerzity v Jene.
Ammon tvrdí aj nasledovné:
„Myšlienka, ktorú majú veľmi mnohí, je: Už tu bol priestor i čas, keď došlo k Veľkému tresku. Rozhodne to tak ale nebolo. Pretože podľa dnešného chápania astrofyzikov priestor a čas vznikli s Veľkým treskom.“
Pre nukleárneho fyzika Kaia Zubera z TU Dresden je to také samozrejmé, ako povedať amen v kostole a odporúča nám:
„Túto myšlienku začiatku všetkého – vrátane času – by sme sa ani nemali snažiť pochopiť alebo si predstaviť. Jediné, čo môžete urobiť, je prijať to a možno si na to zvyknúť.“
Dokonca aj prof. Ammon to cíti takto:
"Všetko okolo Veľkého tresku je aj pre mňa ako vedca ťažko predstaviteľné. Ale viem to vypočítať - matematicky namodelovať."
Ja k tomu dodám, že ale ani Ammon sa vo svojom modele nedostane celkom na Veľký tresk (ako nám to chce nahovoriť), ale len takmer.
Astrofyzici sa matematickými metodami dostanú najbližšie k Veľkému tresku. So svojimi rovnicami sa k nemu priblížia až do času 10 na mínus 43 sekúnd po jeho vypuknutí.
To je síce nesmierne blízko k času nula, keď podľa teórie prišlo k tejto gigantickej explózii, ale v žiadnom prípade sa nedostali priamo do samotného Veľkeho tresku!
Na to, aby sme to dokázali, chýba teória, ktorá ešte neexistuje:
Teória kvantovej gravitácie.
Možno, a či veľmi pravdepodobne, by sa dala použiť na pochopenie stavu Veľkého tresku.
Uzavriem tým, že ak by bol čas skutočne realitou, tak s maximálnou pravdepodobnosťou musel existovať aj pred Veľkým treskom – túto tézu opisujem a analyzujem v mojej pripravovanej knihe.