Mainstream priznáva: „Aj NATO by malo veľke problémy s obranou svojho vzdušného priestoru pri útoku raketou Orešnik“- ten je všemocný! Trump obavy NATO nekomentuje ani slovom!

06.12.2024 12:08

Putinova nová raketa Orešnik a jeho vážna hrozba útoku Orešnikom na Kyjev vyvolávajú v NATO veľké znepokojenie. Štáty NATO však nechcú dať Ukrajine žiadne systémy protivzdušnej obrany proti tejto novej zbrani – a len veľmi ťažko by dokázali odraziť aj väčší útok týmito novými raketami.

 

Na bojiskách na Ukrajine je neradostná situácia. Ruské ozbrojené sily deň čo deň dosahujú územné zisky južne od Pokrovska v Donbase, zatiaľ čo ukrajinskí vojaci sú čoraz viac tlačení späť k svojej prvej obrannej línii. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už musel priznať, že ukrajinským jednotkám sa momentálne nedarí získať stratené územia. Teraz naiac existuje predtým nepredvídateľná hrozba zo strany novej „zázračnej“ ruskej rakety Orešnik, ktorá môže byť vybavená aj jadrovými hlavicami.

 

„Putin stupňuje svoju rétoriku a aj útoky. Využíva Ukrajinu ako testovaciu plochu pre experimentálne rakety,“ povedal generálny tajomník NATO Mark Rutte v utorok v Bruseli na začiatku stretnutia ministrov zahraničných vecí NATO.

 

V telefonickom rozhovore s Ruttem Zelenskij predtým požiadal o vhodné systémy obrany vzdušného priestoru. Ruský prezident sa vyhráža odpálením ďalších rakiet Orešnik na rozhodovacie centrá v Kyjeve. Ministri zahraničných vecí členských krajín NATO chceli na spoločnej večeri s novým ukrajinským kolegom Andrijom Sybihom diskutovať o zložitej situácii na fronte a ďalšej pomoci.

Ale nevymysleli nič nové……

 

„Len v posledných dňoch ohlásili ďalšiu vojenskú pomoc USA, Nemecko, Švédsko, Estónsko, Litva a Nórsko. Ale všetci musíme urobiť viac, najmä teraz," žiada naliehavo Rutte.

 

Napriek tomu podľa informácií Redakčnej siete Nemecko (RND) neexistuje v rámci NATO žiadny pohyb, ktorý by Ukrajine dodal kľúčové systémy protiraketovej obrany na ochranu Kyjeva pred útokmi Orešnika.

„Sami by smel len  ťažko odrazili veľký útok,“ priznal diplomat NATO.

 

V skutočnosti je vojenská aliancia v dileme: S existujúcimi systémami obrany vzdušného priestoru, ako je systém Patriot dodávaný Nemeckom, Ukrajina nemôže zachytiť raketu Orešnik s dlhým doletom. Ani systémy protiraketovej obrany NATO ako Arrow 3 a THAAD nie sú na to optimalizované.

 

„Na  možno efektívnu obranu proti Orešniku ​​na veľkom území môže NATO použiť veľmi špecifickú raketu SM 3 so systémom protiraketovej obrany Aegis Ashore,“ hovorí výskumník rakiet Fabian Hoffmann z Univerzity v Osle pre RND.

 

Tento systém existuje v Rumunsku a Poľsku. "Ochranný štít Aegis však už dosahuje svoje limity pri dvoch až troch raketách Orešnik,"pripomenul ale Hoffmann.

 

Dôvod: Nová ruská raketa útočí na rôzne ciele súčasne so svojimi šiestimi samostatnými hlavicami. V NATO sa však pre každú blížiacu sa hrozbu používajú len tri protiraketové strely, aby sa zabezpečila vysoká úroveň ochrany. 

Už len pri dvoch Orešnikoch ale 24 stíhacích striel Aegis nestačí zabrániť ich útok," zdôraznil Hoffmann.

 

Ďalším problémom NATO je, že Aegis Ashore môže brániť široké územie len vtedy, ak je vybavené týmito veľmi špeciálnymi raketami. "Inak je pravdepodobnosť zachytenia hlavíc Orešnika veľmi nízka," povedal Hoffmann.

 

Tento bezpečnostný problém je v kruhoch NATO známy. Na druhej strane sa NATO spolieha na odstrašovanie a opakovane varuje Rusko, aby alianciu nepodrobilo skúške.

 

Rusko v prípade nevyhnutnosti, ale takéto smiešne hrozby určite neodradia od útoku  na NATO.