Mainstream kritizuje Macrona za jeho „pročínske“ a „protiamerické“ výroky – občania ho podporujú

12.04.2023 13:59

Zahraniční politici reagujú na vyjadrenia francúzskeho prezidenta o vzťahu Európy s Čínou a Taiwanom s nepochopením. Hovoria o „rozdelení“ a o „nebezpečnej rétorike“.

 

Snaha francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o nezávislejšiu úlohu Európy voči USA a Číne sa stretla s ostrou kritikou niekoľkých vazalských politikov USA.

 

"Zdá sa, že Macrona opustili všetci dobrí duchovia,"

kritizoval francúzskeho prezidenta zahraničný politik CDU Norbert Röttgen v rozhovore pre noviny Bild-Zeitung.

 

„Zatiaľ čo je to Amerika, a nie Francúzsko alebo Nemecko, kto poskytuje významnú podporu Ukrajine, a tým bráni Európu, Macron vyzýva na odklon od Ameriky.

 

A v čase, keď Čína nacvičuje priamy útok na Taiwan, tak Macron požaduje zblíženie Európy s Čínou. Prezident Macron ale takouto naivnou a veľmi nebezpečnou rétorikou len oslabuje a rozdeľuje Európu (tento len priemerný politik a politický pokrytec však ani jediným slovom nepovie, že Európa sa oslabila už dávno sama, keď naplno otvorila svoje hranice aj pre vysokokriminálne živly a pre islamistické  nebezpečie z neeurópskych krajín, a to za vlády jeho CDU a kancelárky Merkel),

vyhlásil ďalej zahranično-politický „fenomén“ Röttgen.

 

Röttgen na Twitteri „vysvetlil“, že Macronovi sa podarilo premeniť svoju cestu do Číny na PR pre čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a súčasne ale aj na zahraničnopolitickú katastrofu pre Európu. A zdôraznil, že útok Číny na Taiwan je tým pravdepodobnejší, čím viac Si Ťin-pching verí, že Európa zostane v takomto konflikte neutrálna.

 

Generálny tajomník FDP Bijan Djir-Sarai pre nemecký mainstream povedal, že Macronova pozícia nie je pre Európu chytrou stratégiou:

 

„Žijeme v nebezpečnom svete. USA a Európa by preto mali úzko spolupracovať.“

 

Kritika prišla aj zo strany sociálnych demokratov. Expert na zahraničnú politiku SPD Metin Hakverdi pre Tagesspiegel povedal, že bolo „vážnou chybou“ Západu, že sa nechal rozdeliť, keď riešil všetky veci s Pekingom:

 

"To len oslabuje naše západné spoločenstvo hodnôt, Západ, t. j. Európa a USA sa musia pri rokovaniach s Čínou vždy snažiť konať spoločne, nie rozdelene."

 

Veľká väčšina francúzskych i nemeckých občanov to vidí diametrálne odlišne ako transatlantickí politici a ich médiá.

 

Mal som tento týždeň viacero telefonátov i osobných rozhovorov na túto tému s Francúzmi i Nemcami. Všetci s výnimkou jedneho Francúza boli jednoznačne na strane Macrona.

 

A platí to aj pre všetky alternatívne médiá v Nemecku a Francúzsku, s ktorými spolupracujem, ako i pre tie, ktoré sledujem! Podporili Macrona!