Magnetické pole Slnka sa obrátilo – čo to znamená pre ľudstvo?

12.04.2025 13:02

Pri pôsobivej, no relatívne neznámej kozmickej udalosti sa magnetické pole Slnka teraz opäť obrátilo. Táto drastická zmena, pri ktorej si severný a južný pól Slnka vymieňajú miesta, je ústredným aspektom dynamiky Slnka a ohlasuje vrchol slnečnej aktivity.

 

Tento jav sa môže zdať takmer každému  - samozrejme okrem expertov -  veľmi vzdialený a abstraktný, ale jeho účinky siahajú ďaleko za Slnko. Obrátenie magnetického poľa má dôsledky pre mnohé aspekty vesmíru a našej Zeme.

 

Vedci túto udalosť s veľkým záujmom sledovali a skúmali, ako zmeny magnetického poľa Slnka ovplyvňujú slnečnú sústavu.

 

Aké sú príčiny obrátenia magnetického poľa Slnka? Ako to ovplyvňuje Zem a čo by sme mali očakávať v najbližších mesiacoch a rokoch?

 

Približne za každých jedenásť rokov prechádza Slnko fascinujúcou premenou – jeho magnetické pole sa obráti. To znamená, že cyklus slnečných škvŕn dosiahol svoj vrchol, maximum a aktivita slnečných škvŕn bude čoskoro klesať, až kým nedosiahne minimum.

 

Tento cyklus, ktorý trvá v priemere jedenásť rokov, sa meria počtom slnečných škvŕn. Sú to tmavé, magnetické škvrny na povrchu slnka. Viac slnečných škvŕn znamená vyššiu aktivitu a momentálne sme na maxime.

 

Po jedenásťročnom cykle Slnko sleduje ešte jeden dlhší rytmus: Haleov cyklus. Ten trvá 22 rokov a zabezpečuje, že magnetické pole Slnka sa po dvoch slnečných cykloch úplne obnoví a vráti sa do pôvodnej orientácie.

 

Na dne slnečnej aktivity, teda pri minime slnečných škvŕn je magnetické pole Slnka usporiadané a má jasný a jednoznačný severný a južný pól. So zvyšujúcou sa aktivitou sa však magnetické oblasti stávajú turbulentnými a nepredvídateľnými.

 

Nakoniec sa pole opäť stabilizuje, ale s obrátenými pólmi. To je bod, v ktorom sa práve nachádzame.  Severná pologuľa Slnka prijala južne orientované magnetické pole, zatiaľ čo južná pologuľa má orientáciu na sever. To dočasne privedie magnetické pole Slnka do podobnej orientácie ako ju má Zem. 

 

Slnečné škvrny (tmavé škvrny na povrchu Slnka) sú oblasti intenzívnej magnetickej aktivity. Svojou zmenou a interakciou si vynútia obrátenie celého magnetického poľa Slnka a privedú ho do novej orientácie.  Magnetické pole Slnka sa vytvára hlboko v jeho jadre, kde sa plazma pohybuje vo vírivých vzorcoch.

 

Veda stále pracuje na tom, aby pochopila, ako tieto vnútorné procesy vedú k zmenám na povrchu.

 

Aj keď je jasné, že slnečné škvrny hrajú hlavnú úlohu pri obrátení magnetického poľa, presné pozadie ešte nie je vedecky úplne vysvetlené. Vnútorné procesy Slnka sú zložité a výskumníci stále pracujú na vytváraní modelov na vysvetlenie všetkých krokov. Aj keď to môže znieť dramaticky, obrátenie magnetického poľa Slnka je úplne prirodzený proces. Nehrozí život na Zemi a väčšina ľudí si to ani nevšimne, aj keď je tu niekoľko zaujímavých efektov.

 

 

Slnko pozostáva z plazmy, stavu hmoty podobného plynu, v ktorom sa oddelili elektróny a ióny, čím sa vytvorila super horúca zmes nabitých častíc. Keď sa nabité častice pohybujú, prirodzene vytvárajú magnetické polia, ktoré následne ďalej ovplyvňujú pohyb častíc.

 

Vedci vedia, že magnetické pole Slnka vzniká pohybom horúceho plynu hlboko pod jeho povrchom. Keďže sa Slnko otáča, tak siločiary jeho magnetického poľa sú natiahnuté a skrútené.

 

Slnečné protuberancie sú jemne štruktúrované koncentrácie hmoty vo forme oblúkov, oblakov alebo podobných štruktúr, ktoré stúpajú nad chromosféru Slnka. Sú to veľmi dynamické prúdy hmoty na Slnku, ktoré možno pozorovať ako slabo žiariace oblúky na okraji Slnka. 

Počas úplného zatmenia Slnka sú viditeľné ako jasné, červeno žiariace štruktúry, ak sa nachádzajú na okraji slnečného disku. Protuberancie sa tvoria pozdĺž silných magnetických polí na Slnku.