Macron ničí svoju krajinu, akoby bol jej nepriateľ! Pri otváraní Notre Dame úplne ignoroval chaos vo Francúzsku a podujatie režíroval s fókusom na oslavu seba samého. Potom sa „vyplakal“ u Trumpa
16.12.2024 14:08Zdá sa, že Francúzsko je na konci. Ekonomika je v troskách, štátny dlh exploduje, jedna vláda za druhou je nútená odstúpiť. A v celom tom chaose sedí Macron ako kráľ na tróne, ktorý v sebe nevidí žiadnu vinu a je úplne zaujatý len Ukrajinou.
Michel Barnier je tretím francúzskym premiérom, ktorý po roku rezignoval. Francúzsko zjavne nie je zdravé, politicky ani ekonomicky.
A len prezidentovi je to jedno. Okrem Ukrajiny ho nezaujíma nič. Tiež miluje organizovanie veľkých medzinárodných podujatí a pózovanie pred kamerami. Na okázalý ceremoniál otvorenia Notre Damu bolo pozvaných približne 40 hláv štátov a vlád z celého sveta. Namiesto Bidena, ktorého už takmer nikto neberie ako prezidenta priletel prezident Donald Trump.
V snahe urobiť zo seba hlavného mierotvorcu v Európe Macron „vnútil“ Trumpovi na niekoľko minút Zelenskeho.
Ale ten, ktorého prítomnosť pri otvorení najvýznamnejšej francúzskej katedrály by bola naozaj vhodná, pápež František, odmietol prísť do Paríža. Pápež sa obával, že francúzska vláda premení otvorenie kresťanského symbolu na orgie zvrhlíkov.
Macron chcel za každú cenu urobiť výrazný dojem na svet, ak už nie v histórii krajiny, tak aspoň v katedrále Notre Dame.
Chcel bezpodmienečne predniesť prejav v katedrále, čím porušil tradíciu a zákon o odluke cirkvi od štátu. Arcibiskupi tomu dlho odolávali.
„Je to prvýkrát, čo hlava štátu prednesie prejav v katedrále. Ani za čias kráľov nikto také niečo nerobil, “ pripomenul biskup Alan.
„Macronov prejav znel slávnostne a hovoril pomaly, akoby hovoril samotný pápež, vtipkovali sociálne siete.
Hviezdou večera bol ale americký prezident Donald Trump, ktorý ešte nenastúpil do úradu. Každý sa mu snažil podať ruku. Nie všetci ale smeli.
Poľský prezident Andrzej Duda sa ponáhľal mu povedať pár úctivých slov. Gruzínska prezidentka Salome Zurabišvili sa musela pretlačiť cez dav k Trumpovi a potom ho pokorne pozdravila a zľahka sa ho dotkla po pleci, len aby upútala jeho pozornosť.
Elon Musk bol tiež medzi hosťami a s ironickým úškrnom sledoval scény, keď sa Trumpovi podlizovali najviac tí, ktorí ho pred voľbami dehonestovali, obviňovali a zatracovali. Samozrejme patril k nim v prvom rade aj Macron.
Teraz Trumpa osobne prijal na červenom koberci Elyzejského paláca, kam sa budúci prezident USA priviezol vo svojej obrnenej limuzíne.
Trump ale hneď ukázal, kto je pánom a kto musí poslúchať. Macron sa snažil prispôsobiť.
Sám Macron pre svojho milého hosťa preložil svoj vlastný prejav prednesený vo francúzštine do angličtiny.
„Naozaj mám pocit, že sa svet práve teraz celkom zbláznil, ale budeme o tom určite ešte diskutovať a to riešiť,“ ironicky poznamenal Donald Trump.
Rozprávali sa a nevšimli si, ako Vladimíra Zelenskeho priviedli do paláca. V bunde a strateným pohľadom pozeral na novinárov a sám kráčal ďalej, pretože tam nebol nikto, kto by ho pozdravil.
Makron sa ešte stihol Trumpovi požalovať týmito slovami: „A chaos, ktorý tu vládne – rozpočtový deficit viac ako dvakrát vyšší, ako dovoľuje EÚ, nekontrolované výdavky a rovnako rýchlo rastúci štátny dlh, pád tretej vlády, chýbajúci štátny rozpočet na budúci rok – to všetko boli len machinácie opozície.“
Trump sa na neho díval výmešne útrpne a pokyvoval bez slov hlavou, akoby chcel povedať:
„Čo sa tu sťažuješ a ešte aj klameš. Si prezident a ty si zodpovený preto za všetko. Okrem toho teba nikto neprenasledoval, neťahal po súdoch a nikto ti nehrozli s dlhoročným väzením ako mne, a ani ťa nikto neokradol o prezidentstvo ako mňa, tak čo tu toľko infantilne vyplakávaš!“
Trump sa nezdržal dlho. Prečo by sa aj mal. Počasie bolo mizerné a vonku lialo a keď odchádzal, tak ho dôstojne odprevadili chrániac ho dáždnikmi k jeho limuzíne, Zelenskyj sa v daždi sám pobral k Citroenu, ktorý mu poskytli Francúzi.
Aj francúzska tlač sa už smeje z Macronovho obrovského ega. Novinári okrem iného teraz napísali: „Toto povedal Emmanuel Macron Francúzom: Nie je zodpovedný za dlh, nie za imigráciu, nie za to, že sa krajina stala nebezpečnou, nie je zodpovedný za žlté vesty. Je prezidentom sedem rokov, ale za nič nezodpovedá.“
Humor je, keď sa aj tak z toho zasmejete, ale výsledkom tohto Macronovho roka je len politický chaos v krajine a bieda ekonomiky, Národné zhromaždenie, ktoré má na krku obrovské ekonomické problémy a štát, ktorý je na úplne na pokraji.
Ale prezident Macron vraj za nič nemôže – to nie on nesie vinu, ale tí druhí. On určite radšej prevoláva: Slava Ukrajiny. Aspoň v Kyjeve mu zatlieskajú.
Michel Barnier, 73-ročný konzervatívec, prívrženec myšlienok Charlesa de Gaulla, je jedným z mála, ktorým by sa v súčasnej situácii dalo dôverovať, že v krátkom čase navrhne rozpočet, ktorý by akceptovala aj ľavica aj pravica. Je to človek s veľkými politickými skúsenosťami, silný vyjednávač. Bol to on, kto vyjednal podmienky brexitu. Tento politik sa mal pokúsiť spomaliť tikanie francúzskej dlhovej bomby a stabilizovať situáciu Emmanuela Macrona.
Nevyšlo to a pozícia Macrona je otrasená viac ako kedykoľvek predtým.