Kto je psychopat? 11 zamestnaní, kde pracuje najviac psychopatov

23.06.2020 23:26

Experti uvádzajú, že v západnej civilizáciii je 1,6 až 3,8 percent psychopatov. To značí, že zo 100 ľudí sú takmer traja psychopati. V tzv. primitívnych spoločnostiach sú psychopati absolútnou výnimkou. Takže psychopatia je jednoznačne civilizačná choroba. Čím je technická  spoločnosť na Zemi vyspelejšia, tým viac narastá percento psychopatov. Odklon človeka od prírody a jeho chorobná túžba po luxuse a konzumizme a po moci produkujú čoraz viac psychopatov. 

Psychopatia je ťažká porucha osobnosti. Ľudí, ktorí sa ňou vyznačujú často nemožno rozoznať od iných ľudí. V mnohých prípadoch sú veľmi nebezpeční, lebo nemajú schopnosť súcitu a ľútosti a nikdy nepociťujú vinu a výčitky svedomia. Preto aj vraždia a znásilňujú – nie však všetci psychopati sú v tomto smere nebezpeční. V každom prípade ale psychopati ľudí manipulujú, veľmi prefíkane luhajú a podvádzajú a vedia iných využívať a zneužívať pre svoje ciele.

Dokážu optimálne kalkulovať riziko pri svojich psychopatických aktivitách a vedia si pritom získať sympatie svojich obetí.  

Časť psychopatov má sklony sa dopúšťať sa hrozných, nesmierne sadistických násilných trestných činov, pri ktorých pociťuje maximálne uspokojenie. Kriminalisti označujú psychopatov za potenciálne najnebezpečnejších zločincov.
Sú však aj „neškodní“ psychopati, ktorí nie sú kriminálni.

Kriminálna psychológia vytvorila na základe dlhoročných skúseností s psychopatmi cheklist, kde sú uvedené typické príznaky psychopatie. Tu sú niektoré z nich:

 

Hochštapler – s bohatstvom rôznych trikov

Rafinovane výrečný s povrchným šarmom

Extrémne nafúknuté sebavedomie, nemajúce nijaké opodstatnenie, čo je však dobre maskované

Neustála potreba po stimulácii (hlad po povrchných zážitkoch)

Neustály pocit nudy

Pseudológia  - potreba takmer neprestajne luhať a vymýšľať

Nedostatok empatie

Parazitovanie, ako spôsob života

Emočný chlad

 

Povolania, kde je nadpriemerne veľa psychopatov

 

1, šéfovia a vedúci pracovníci -    medzi nimi je až štvornásobne viac psychopatov ako u bežných ľudí    

2, právnici  a sudcovia (toto je zaiste pre mnohých dosť prekvapujúce)   v ich prípade sa ale veľa klame, prekrúca a vymýšľa, je tu aj veľká moc a manipulovanie

3, televízia a rádio -  možnosť klamať , možnosť uspokojovania narcizmu

4, pracovníci v predaji a poisťovací agenti -        tu sú psychopati so svojím talentom vedieť presviedčať často veľmi úspešní

5, chirurgovia -         známa USA chirurgička o svojich mužských kolegoch: „Sú väčšinou narcisti, extrémne zaľúbení do seba, často agresívni a svojvoľní a neraz som mala dojem, že trpia na psychické poruchy.“

6, žurnalisti – najmä šéfredaktori,     veľká možnosť úspešne klamať, manipulovať masy,  je medzi nimi mnoho narcistov

7, polícia  -  tu  môže byť psychopat mimoriadne úspešný, lebo nemá žiadne emócie, vie logicky myslieť, a to o to viac, že sa nedá ovplyvniť pocitmi, ako iní ľudia a preto to môže vo svojom povolaní ďaleko dotiahnuť. Ale nepozná ani súcit, a to nielen so zločincami, ale ani s normálnymi občanmi.  

8, kňazi -  sú medzi nimi aj psychopati so sklonom k pedofílii, je tu aj možnosť ľahkej a veľkej manipulácie ľudí       

9,  kuchári -  podľa najnovších poznatkov je nadpriemerne veľa psychopatov práve u kuchárov, svojím spôsobom majú veľkú moc, lebo hosťom pripravujú pokrmy a tí nevedia ako ich pripravujú a čo všetko môžu do nich vložiť. Už v stredoveku im mnohí králi nedôverovali a nechávali si prinesené jedlo najprv niekým ochutnať

10, úradníci –  majú moc, ktorú možno veľmi zneužívať a môžu ľudí šikanovať a ponižovať, preto je medzi nimi nadpriemerne veľa psychopatov

11, väzenskí dozorcovia –  pravdepodobne povolanie s najväčším množstvom psychopatov -  je možnosť perfektného vyžitia psychopatických sklonov ako sadizmus a týranie v podstate bezmocných obetí, a to bez  následkov,  ak je dozorca-psychopat rafinovaný. A to je takmer každý psychopat.