Kolín n. Rýnom, založený Rimanmi, je svojou históriou najfascinujúcejšie mesto Nemecka
18.02.2023 22:37Kolín – miliónová metropola na Rýne, mesto, ktoré je viac ako 2 000 rokov staré, sa prezentuje svojim početným návštevníkom ako jedinečná „výkladná skrinka“ kultúrnej a religióznej histórie.
Sancta Colonia – tento nápis bol v 11. storočí vyrazený na zlatých minciach, razených v kolínskej arcibiskupskej mincovni. Išlo o mimoriadne vzácny čestný titul. V stredoveku ho smeli niesť okrem Kolína len Jeruzalem, Rím a Konštantinopol. Miliónové mesto na Rýne, štvrté najväčšie nemecké mesto, nemá významné miesto len v rámci svojej starej kresťanskej kulúry, ale je pevne spojené aj s dejinami Rímskej ríše.
V roku 50 zažila rímska osada na brehu Rýna na príkaz cisára Claudia prudkú zmenu
Bola pozdvihnutá do úrovne Colonie, a to znamenalo, že sa stala rímskym mestom, a tak sa začal jej rýchly rozvoj a rast.
Colonia Claudia Ara Agrippinensium, tak znelo pôvodné meno dnešného Kolína nad Rýnom. Bolo hlavným mestom rímskej provincie Germánia Inferior (Dolná Germánia) a hlavnou základňou dolnogermánskej rímskej armády.
Rodení Kolínčania sa pokladajú za potomkov starých Rimanov a je nesporné, že naozaj nejeden z nich má vo svojich chromozómoch gény synov antického Ríma. Kolín o sebe tvrdí, že je najstarším nemeckým mestom, ale v skutočnosti ho o niekoľko rokov predbehol Trier, ktorý je starší a ktorí takisto založili Rimania.
História Nemecka je na mnohých miestach poznačená nezmazateľnými veľkolepými stopami antického Ríma
Platí to predovšetkým pre regióny pozdĺž Rýna a rieky Mosel. Pre mňa ako znalca a milovníka histórie je Nemecko nevyčerpateľným zdrojom poznania historických udalosti a možností objavovať a navštevovať lokality s nimi spojené.
Kolín sa stal dôležitým miestom, kde sa stretávali a miešali rôzne kutúry a národy. V Kolíne vznikla v nasledujúcich storočiach prvá židovska obec, na sever od Álp. Najstarší existujúci dokument o nej pochádza z roku 321. A tak možno vo Svätom Kolíne okrem početných rímskych zrúcanín a zvyškov rímskych opevnení nájsť aj prvé svedectvá židovskej kultúry v rímskej Germánii.
V neskorom stredoveku bol Kolín najväčším mestom Nemecka – žilo v ňom 40 000 obyvateľov.
V 11. a 12. storočí vznikli v tomto veľmi svojráznom a nespočetnými turistami z celého sveta navštevovanom meste početné grandiózne stavby kresťanskej civilizácie, ktoré ešte aj dnes veľmi výrazným spôsobom formujú a dotvárajú jeho obraz.
Ide o dvanásť bazilík vybudovaných v románskom štýle. Niečo také v jednom meste, je v Európe fenomenálne a jedinečné
Ak niekedy zavítate do Kolína, určite ich navštívte.
Jednou z nich je veľkolepá katedrála Groß St. Martin na Fischmarkte. Ďalšou jedinečnou bazilikou patriacou do tejto rady, je St. Gereon, v ktorej jadre existujú ešte zvyšky rímskeho domu smútku z polovice 4. storočia, kde sa po pohreboch chodilo spoločne smútiť za zomrelým.