Kanibalizmus v strede Európy; boli naši predkovia kanibalmi?
02.07.2018 21:30
V blízkosti nemeckého mesta Herxheimu, neďaleko veľkomesta Karlsruhe, bol urobený senzačný archeologický objav. Herxheim je mesto s 10 000 obyvateľmi a leží v tesnej blízkosti francúzskych hraníc v juhozápadnom Nemecku. Okrem iného je známy aj výborným vínom.
Územie, kde je dnes mesto, bolo obývané už v mladšej dobe kamennej. V blízkosti Herxheimu, smerom na západ, boli objavené zvýšky sídliska, starého približne 7 000 rokov.
Archeológovia tam našli ľudské kosti, ktoré sú takisto 7 000 rokov staré, ako to ukázali výsledky takzvanej C-14-metódy. Kosti boli objavené v kruhovej priehlbine, ktorá bola vedľa prastarého sídliska.
Podľa archeológov tam však nebol nikto pochovaný. Muži, ženy a deti, ktorým nájdené kosti patrili, boli podľa ich názoru rituálne obetovaní. To znamená, že s veľkou pravdepodobnosťou išlo o kultové ľudské obete. Dosiaľ bola archeológia toho názoru, že na území Európy žiadne dávne kultúry nepoznali ľudské obete.
Vedci ale našli na kostiach veľa indícií, ktoré poukazujú na to, že patrili ľuďom, ktorí boli rituálne obetovaní. Je to prvý nález tohto druhu na európskej pôde.
Naši pradávni predkovia z Herxheimu parili ku kultúre, ktorú charakterizujeme ako obdobie lineárnej keramiky. Bola to veľmi skorá sedliacka civilizácia. Jej príslušníci žili niekoľko storočí v relatívnom mieri v strednej a západnej Európe a potom odrazu bez stopy zmizli.
Od A. Zeeb-Lanzovej z Ústavu archeológie v Landau som sa dozvedel, že podľa jej názoru sa ich kultúra ocitla v ťažkej kríze a bola vo finálnom rozklade a že nález z Herxheimu je svedectovm toho, že išlo o posledný zúfalý pokus o jej záchranu prostredníctvom ľudských obetí a kultovo-kanibalistického požívania mäsa obetovaných.