Je v tom prezident Lula? Obrat o 180 stupňov: Vojnový štváč Meľnyk, exveľvyslanec v Nemecku, si odrazu želá tajné mierové rokovania s Ruskom.

25.02.2024 23:14

Andrij Meľnyk, rodák z Ľvova, bol veľvyslancom Ukrajiny v Berlíne v rokoch 2015-2022. Ešte predtým bol v rokoch 2007-2012 generálnym konzulom Ukrajiny v Hamburgu.

 

Je obdivovateľom ukrajinského protisovietskeho partizánskeho vodcu a nacistického kolaboranta Stepana Banderu. Hneď po nástupe do funkcie veľvyslanca v Nemecku navštívil 27. apríla 2015 Banderov hrob v Mníchove a položil tam kvety. Potom na Twitteri napísal, že Bandera je „náš hrdina“.

 

Štátny minister na Ministerstve zahraničných vecí Michael Roth (SPD) v máji 2015 oznámil, že Meľnyk si je dobre vedomý postoja federálnej vlády v tejto veci. Federálna vláda odsudzuje zločiny spáchané na poľských, židovských a ukrajinských civilistoch Organizáciou ukrajinských nacionalistov (OUN), za väčšinu ktorých bol Bandera zodpovedný. Uvedomuje si, že značná časť týchto zločinov bola spáchaná v spolupráci s nemeckými okupačnými jednotkami.

 

Ako veľvyslanec v Nemecku Meľnyk verbálne atakoval a takmer vždy aj urážal každého politika, ktorý sa vyjadril, že treba urobiť všetko preto, aby prišlo čo najskôr k mierovym rokovaniam a nie predlžovať dodávkami zbraní vojnu.

 

Meľnyk tvrdil, že s Rusmi bude Kyjev rokovať až potom, keď oslobodí celú Ukrajinu a aj Krym,

a keď bude rokovať, tak len za vlastných podmienok.

O.i. podobných vyhlásení povedal v Nemecku aj nasledovné pre Deutschlandfunk:

„Alebo sa staneme súčasťou NATO, a tak prispejeme k tomu, že Európa bude s nami ešte silnejšia, alebo v opačnom prípade máme len jedinú možnosť -  budeme uvažovať o vybudovaní nukleárneho arzenálu.“

 

Odrazu Meľnyk – v súčasnosti veľvyslanec v Brazílii „prosí“ Moskvu, aby súhlasila s mierovými rokovaniami. Oficiálna informácia to vyjadruje nasledovne:

Andrij Meľnyk vyzval ukrajinských spojencov, predovšetkým Nemecko, aby v Moskve diskrétne preskúmali, „či existuje skutočná ochota ku kompromisu“. Majú zistiť, za akých podmienok a záruk by boli Rusi ochotní stiahnuť sa z obsadených území.

 

Podľa dobre informovaných juhoamerických kruhov na „zmenu jeho myslenia“ mali vplyv rozhovory s brazílskymi politikmi.

 

Táto nečakaná diplomatická iniciatíva Meľnyka teraz vyvolala medzi nemeckými politikmi intenzívne diskusie.

 

A hneď sa aj ukázalo, ktorí sú za skorý mier a ktorí sú skutoční vojnoví štváči:

 

Za SPD sa k tomu vyjadril zahraničný expert Ralf Stegner, ktorého potešila výzva Meľnyka:

„Meľnykova žiadosť je znakom toho, že doterajšie nútenia Putina k rokovaciemu stolu novými dodávkami zbraní celkom  zlyhali.“

 

Naopak, z CDU a FDP prišla ostrá kritika Meľnyka. Zelení zatiaľ mlčia – oficiálne sa zatiaľ k tomu nevyjadrili.