Izrael mal svojho času veľký záujem o to, aby Hamas kontroloval Gazu a mal nad ňou moc! Existujú o tom zadokumentované informácie
14.10.2023 12:03O tom sa ale nikdy nikde v západných médiách nepísalo.
Hamas bol založený krátko po začiatku prvej intifády v decembri 1987. Hamas je skratka arabského názvu pre „Hnutie islamského odporu“. Samotné slovo znamená „horlivosť“.
Hamas je klasifikovaný západnými štátmi ako teroristická organizácia. Cieľom Hamasu bolo a aj je založenie samostatného nezávislého štátu Palestína.
Spočiatku fungoval ako čisto charitatívna organizácia, zakladal školy a iné sociálne inštitúcie, čím si získal širokú popularitu medzi chudobným obyvateľstvom pásma Gazy a to viedla k víťazstvu v posledných voľbách na palestínskych územiach v roku 2006.
Izrael ale v žiadnom prípade nechcel pripustiť vznik štátu Palestína, a tak sa začala radikalizácia Hamasu a narastala aj jeho nenávisť voči Izraelu. To je len niekoľko z faktov ku vzniku konfliktu Hamasu s Izraelom.
Vo Wikileaks z roku 2010 je zadokumentovaný záujem Izraela o také pásmo Gazy, ktoré je kontrolované Hamasom.
Publikácie Wikileaks zostávajú dôležitým zdrojom pre pochopenie súčasných konfliktov. Existujú napr. aj záznamy, že CIA očakávala ruskú inváziu na Ukrajinu už v roku 2008, ak by sa kurz Ukrajiny k NATO bol veľmi priblížil.
A k izraelskému konfliktu s Hamas na Blízkom východe preto môže k jeho objektívnemu posúdeniu veľa prispieť aj archív Wikileaks.
V nedeľu na to opäť upozornila aj X-stránka investigatívnej platformy.
Publikácia z roku 2010 ukazuje, že šéf izraelských tajných služieb nabádal Hamas, aby prevzal kontrolu nad pásmom Gazy.
Konkrétne ide o diplomatickú depešu (t. j. neverejnú komunikáciu medzi diplomatmi, hlavami vlád a pod.) medzi vtedajším šéfom izraelských tajných služieb Amosom Yadlinom a americkým veľvyslancom v Izraeli Richardom Jonesom.
Yadlin dnes vedie Inštitút pre stratégie národnej bezpečnosti v Tel Avive.
Strana Hamas vyhrala palestínske parlamentné voľby v januári 2006, ale nemohla vytvoriť vládu, ako to vyžaduje palestínska ústava.
V júni 2007 bola strana Hamas schopná zostaviť svoju vládu v Gaze po mesiacoch pokusov o prevzatie moci zo strany strany Fatah podporovanej Spojenými štátmi. Zmienená depeša bola zaznamenaná len niekoľko hodín pred vytvorením vlády Hamasu v Gaze v júni 2007.
V uniknutom prepise komunikácie Yadlin americkému veľvyslancovi oznámil, že by bol "veľmi šťastný", keby Hamas vytvoril vládu v pásme Gazy, "pokiaľ nebude mať (vzdušný alebo námorný) prístav".
Izrael by potom spolupracoval s konkurenčnou palestínskou stranou Fatah na zostavení vlády vo West Bank a podkopal by vládu Hamasu v Gaze.
Ihneď po stretnutí Yadlina a veľvyslanca Jonesa, keď Hamas vytvoril svoju vládu v pásme Gazy a Izrael koncom decembra 2008 spustil masívne obliehanie a najväčší útok na pásmo Gazy, presne to sa stalo.
O blízkom vzťahu v minulosti medzi Hamasom a Izraelom už pred časom informovali aj nemecky píšuce alternatívne portále.
„Symbiotický vzťah“ medzi izraelským štátom, najmä za vlády Bibi Netanjahua a radikálnou islamistickou silou Hamas zhrnul veľmi fundovane aj rakúsky intelektuál, autor, publicista Fabian Lehr vo videu, ktoré je na: www.youtube.com/watch?v=VWwdWlpTgck
Lehr poukazuje jednoznačne na to, že krvavý konflikt v Izraeli v žiadnom prípade nezačal len cez víkend. Každý konflikt má svoju históriu – najmä tie, ktoré obklopujú Izrael a Palestínu. Na svete sotva existuje iný región, o ktorom by sa tak emotívne hovorilo.
Vo svojom štvrtkovom príspevku na to upozornil aj Elon Musk.