Ide o slobodu prejavu. To, čo povedal JD Vance o Nemecku je potvrdené: Kritické USA vysielanie o Nemecku necháva Američanov bez slov! Nemecko sa stáva totalitou!
19.02.2025 12:14Vysielanie o Nemecku v legendárnej americkej televíznej relácii „60 minút“ (CBS News) vyvoláva údiv po celom svete – a stáva sa explozívnou politickou témou, ukazujúc pravú tvár nemeckej „demokracie“.
Téma bola: Sloboda prejavu a úrady, ktoré ju obmedzujú.
USA reportéri vo svojom filme sprevádzali takzvaný „Deň boja proti zločinu z nenávisti na internete“ v Dolnom Sasku. Boli tam naživo, keď polícia a prokurátori skoro ráno prehľadávali byty a zhabali mobilné telefóny a notebooky.
Hlavní protagonisti filmu sú traja prokurátori z „Ústredného úradu pre boj proti kriminalite z nenávisti na internete – Dolné Sasko“ (ZHIN).
Dr. Matthäus Fink, Svenja Meininghaus a Frank-Michael Laue „ochotne“ poskytujú Američanom informácie o tom, kam až môže podľa nich zájsť sloboda prejavu v Nemecku.
Reportéri sa pýtajú: Kde sú podľa vás ich hranice?
Odpoveď: Sú vety a smiech, pri ktorých sa posadíte a spozorniete. V konečnom dôsledku ide o dôležité základné právo, jeden zo základných kameňov našej demokracie, ktorý je zakotvený v článku 5 základného zákona: „Každý má právo slobodne vyjadrovať a šíriť svoj názor rečou, písmom a obrazom (...)“
Prokurátori odpovedajú reportérom z USA a smejú sa ( cynicky? Vidno, že sa na tom dobre bavili,....zatiaľ čo postihnutí nemohli veriť, čo sa to práve v Nemecku deje...)
Rozhovor s troma štátnymi zástupcami (kontrolórmi slobodnej mienky) vyvoláva na internete silnú kritiku.
"Ako ľudia reagujú, keď sa im zoberú mobilné telefóny?" opýtal sa reportér.
„Sú šokovaní,“ odpovedal hlavný prokurátor Frank-Michael Laue a spolu so svojimi kolegami vybuchol do smiechu.
Ba čo viac, pokračoval: "Zobrať mobil ako za trest - je to ešte horšie ako samotná pokuta."
„Nezáleží na tom, či človek napísal príspevok sám, alebo ho len zdieľal. V prípade zdieľania je to tiež trestný čin. Čitateľ totiž nevie povedať, či ste si to vymysleli sami, alebo ste to len preposlali. Pre nás je to rovnaké,“ vysvetľuje Meininghaus.
Reportér z USA chce tiež vedieť, ako ľudia reagujú, keď sa vo dverách náhle objaví polícia kvôli údajne nelegálnemu príspevku.
Fink odpovedá: „V Nemecku hovoria: ‚Pravdepodobne nám to ešte dovolia povedať.‘“ Ľudia boli prekvapení, že ich príspevky boli údajne nezákonné. „Povedia: ‚Nie, veď toto je moja sloboda prejavu.‘ A my hovoríme: ‚Nie, aj sloboda prejavu má svoje hranice.‘“
Ako to funguje v praxi, si možno pozrieť vo filme reportérov (pokiaľ ešte nebude v Nemecku zakázaný). Americkí reportéri boli aj pri tom, keď šesť ozbrojených policajtov vtrhlo o 6:00 do bytu na severozápade Nemecka a zhabalo žene mobilný telefón a laptop.
Jej „veľký zločin“: Hovorí sa, že na sociálnej sieti zdieľala urážlivý príspevok o jednom nemeckom politikovi.
K tomu Trumpov viceprezident Vance: Európa a USA musia „odmietnuť toto šialenstvo“
Kde sa obmedzuje sloboda prejavu, tam sa začína teror totality.
Do debaty sa zapojil aj americký viceprezident JD Vance.
Na X píše: "Urážať niekoho nie je zločin a kriminalizácia prejavu bude veľmi zaťažovať vzťahy medzi Európou a USA. Európa a USA musia "odmietnuť toto šialenstvo".
„Toto je už orwellovské,“ píše Vance ďalej a porovnáva pomery v Nemecku s kultovým románom Georga Orwella z roku 1984 o totalitnom dozornom štáte.
Americký viceprezident sa len cez víkend prihovoril do svedomia Európanov na bezpečnostnej konferencii v Mníchove a varoval pred obmedzovaním slobody prejavu a tým aj stratou spoločných západných hodnôt:
„Táto „hrozba zvnútra“ je väčšia ako nebezpečenstvo zo strany Ruska alebo Číny.“
Za to ale bol ostro kritizovaný zo strany SPD a CDU.
Na koho strane je pravda – má ju Vance alebo SPD a CDU?
Každý skutočný demokrat vie, kto tu má pravdu.