Ich pôvod je záhadný: Okolo čiernej diery v strede Mliečnej dráhy obieha viacero hviezd. Tam ale nemôžu vzniknúť žiadne hviezdy! A predsa sú tam!

07.01.2024 21:00

V strede našej galaxie sa nachádza mimoriadne hmotná čierna diera s názvom Sagittarius A*. 

Je zdrojom rádiových vĺn v strede Mliečnej dráhy. Podľa súčasného rádioastronomického výskumu ide o supermasívnu čiernu dieru s hmotnosťou 4,154 milióna hmotností Slnka, ktorá je od Slnka vzdialená 26 673 svetelných rokov.

 

Niektoré z hviezd, ktoré obiehajú okolo centrálnej čiernej diery Sagittarius A* ale nevznikli na našom kozmickom „hviezdnom ostrove“. Možné je dokonca aj to, že ani jedna z nich v ňom nevznikla. Zatiaľ to platí len pre jednu z nich.

 

Tím astrofyzikov vedený Shogo Nishiyamaom z Miyagi University of Education k tomuto záveru dospel po mnohých pozorovaniach hviezdy SO-6, ktorá obieha okolo extrémne masívnej čiernej diery  Sagittarius A* vo vzdialenosti len 0,04 svetelného roka.

 

Ako pracovná skupina teraz uvádza v časopise Proceedings of the Japan Academy, tak chemické zloženie tejto hviezdy sa nezhoduje so zložením tých hviezd, ktoré vznikli v Mliečnej dráhe, ale skôr zodpovedá zloženiu hviezd z trpasličích galaxií, akou je napríklad aj Malý Magellanov oblak. Táto galaxia je od Mliečnej dráhy vzdialená približne 200 000 svetelných rokov.

 

To znamená, že hviezda SO-6 precestovala počas svojej existencie minimálne 50 000 svetelných rokov – a pravdepodobne  ešte oveľa viacej.

 

.

V blízkosti Sagittariusa A*, je – ako už bolo uvedené - niekoľko hviezd. 

Ale nemohli sa tam sformovať, lebo obrovské slapové sily, ktoré tam pôsobia, bránia plynovým oblakom zhlukovať sa do protohviezd.

 

Preto tam museli raz migrovať z iných regiónov. Ale odkiaľ? Sú to hviezdy zo susedstva, ktoré sa vďaka interakciám s okolím postupne posúvali na čoraz užšiu obežnú dráhu? Alebo možno boli „vrhnuté“ zo vzdialeného špirálového ramena do stredu galaxie počas blízkeho stretnutia s inou hviezdou?

 

Výskumy Nishiyamovho tímu už teraz ale význammne naznačujú, že realita je veľmi pravdepodobne ešte exotickejšia. Experti osem rokov pozorovali SO-6 teleskopom Subaru na Mauna Kea na Havaji.

 

Zmerali jej rýchlosť a zrýchlenie, aby tak dokázali, že hviezda je skutočne blízko čiernej diery Sagittariusa A*,   a teda nielenže sa to tak zdanlivo javí. 

 

Tiež použili jej spektrum na určenie absorpčných čiar atmosféry hviezdy, aby určili charakteristické pomery prvkov, ktoré umožňujú vyvodiť závery o jej veku a pôvode. V súlade s tým nepochádza z centrálnej oblasti systému Mliečnej dráhy, ale skôr zo satelitnej galaxie. Najpravdepodobnejším vysvetlením je podľa tímu to, že SO-6 sa kedysi vytvorila v malom spoločníkovi Mliečnej dráhy.