Francúzska spolitizovaná justícia: Christine Lagarde spreneverila 400 miliónov, ale súd jej to odpustil pre jej„medzinárodnú reputáciu“. Le Pen však bola odsúdená pre 5 miliónov!

10.04.2025 18:01

Prezidentka ECB Lagarde bola v roku 2016 uznaná vinnou z prevodu 403 miliónov jednému podnikateľovi na náklady francúzskeho štátu v roku 2008. Súd upustil od potrestania pre jej „medzinárodnú reputáciu“. Skutočnosť, že Le Pen bola odsúdená pre 5 miliónov, ukazuje, že v jej prípade ale ide o politické prenasledovanie.

 

Le Pen a jej stranu nemusí mať každý v obľube, ale ak sa EÚ riadi zákonom, pred ktorým sú si vraj všetci ľudia rovní, tak jej odsúdenie, spojené so zákazom kandidovania na nejakú politickú funkciu po dobu piatich rokov, vyvoláva veľké otázniky v porovnaní s prípadom Christine Lagarde.

 

V roku 1990 kúpil istý francúzsky podnikateľ väčšinu Adidas a chcel ho znova predať v roku 1994. Nakoniec najprv poveril banku vykonaním prác a potom predal akcie banke, ktorá ich krátko nato s veľkým ziskom predala ďalej.

To sa podnikateľovi nepáčilo, cítil sa podvedený a žaloval o podiel na zisku. Vyhral spor a mal dostať 135 miliónov eur, iný súd však verdikt zrušil.

 

Zmienená banka patrila francúzskemu štátu. V roku 2008 počas arbitrážneho konania vtedajšia francúzska ministerka hospodárstva rozhodla, že podnikateľ má nárok nielen na 135 miliónov, ale na 285 miliónov a vrátane úrokov mu bolo na náklady francúzskeho štátu prevedených 403 miliónov. Ministerkou hospodárstva, ktorá o tom rozhodla, bola Christine Lagarde, súčasná prezidentka ECB.

 

V roku 2011 začala francúzska justícia túto záležitosť vyšetrovať a v roku 2016 bola Lagarde uznaná vinnou. V tom čase sa v novinách „Zeit“ dalo čítať:

 

"Trestné konanie proti Christine Lagarde sa skončilo vynesením rozsudku o vine pre šéfku Medzinárodného menového fondu (MMF). Sudcovia Špeciálneho súdu pre súčasných a bývalých funkcionárov uznali za preukázané, že konala nedbanlivo vo svojej bývalej funkcii francúzskej ministerky financií a hospodárstva. Sudcovia sa však zdržali uloženia trestu, s odvolaním sa na skutočnosť, že Lagarde "je medzinárodne dôležitá osoba" a že okrem toho musela v rokoch 2007 a 2008 bojovať s medzinárodnou finančnou a hospodárskou krízou.“

 

To ukazuje, aké „nezávislé“ je francúzske súdnictvo a že vo Francúzsku si v žiadnom prípade nie sú všetci ľudia pred zákonom rovní. Pre „súčasných a bývalých funkcionárov“ existuje špeciálny súd, ktorý má v prípade odsúdenia politikov možnosť upustiť od potrestania, pretože majú takú vysokú medzinárodnú reputáciu.

 

V prípade Marine Le Pen, ktorá sa tiež - či sa to niekomu páči alebo nie - teší veľkej medzinárodnej pozornosti bol však nariadený trest.

Prípad bol jasne politicky motivovaný, keďže Le Pen vedie vo francúzskych prieskumoch a francúzsky politický establishment sa zrejme obáva, že by mohla vyhrať prezidentské voľby v roku 2027, keďže dovtedy sa situácia zrejme nezlepší.

 

Iná možnosť, ako vylúčiť Le Pen z volieb jednoznačne politicky motivovaným rozhodnutím súdu, zrejme nie je.

 

Vo Francúzsku nie sú právne triky, ako zabrániť nechceným prezidentským kandidátom niečím nezvyčajným, no v posledných rokoch sa stali normou.