Fascinujúca toskánska Florencia a jej svetoznámy – stredoveký most Ponte Vecchio
22.11.2024 19:56Prvý raz som navštívil Florenciu na pozvanie dobrého priateľa, talianskeho žurnalistu, niekedy pred 40. rokmi. Odvtedy som tam bol niekoľkokrát. Toto mesto na Arne mi doslova učarovalo a nevedel som, čo mám v ňom najviac obdivovať, lebo všetko tam bolo unikátne a obdivovania hodné. Mimoriadne ma ale uchvátil a nadchol fascinujúci a nevšedný most cez Arno, aký nemožno vidieť nikde inde, len vo Florencii – preslávený Ponte Vecchio.
No a Brunelleschiho il Duomo – prekrásna katedrála - so smelo konštruovanou kopulou a múzeum Uffizi, to boli ďalšie stavby, ktoré ma veľmi nadchli a sotva som sa od nich dokázal odtrhnúť.
Celé mesto je tou najvzácnejšou a najdrahocennejšou klenotnicou umenia, kultúry a histórie, akú si len možno predstaviť. Po Ríme je pre mňa tým najúžasnejším mestom Talianska – a v priebehu mnohých rokov som ich navštívil veľmi mnoho.
Na každom kroku možno obdivovať stále ešte akoby čerstvé a všadeprítomné stopy renesančného ducha pätnásteho storočia, ktorý sa zrodil vo Florencii a potom si odtiaľ našiel cestu do celej Európy a neskôr do celého západného sveta.
Za vlády rodu Mediciovcov v republike Florencia, ktorí boli veľmi štedrými a veľkorysími mecenášmi všetkého nového (vďaka im mohol tvoriť a pracovať v dobrom zabezpečení aj slávny legendárny Michelangelo) rozkvitla v neuveriteľne krátkom čase slávna epocha il Rinascimento.
Podobne, ako voľakedy dávno v antike, v Atenách, tak aj vo Florencii sa zrodili stovky vynikajúcich umelcov a mysliteľov, ktorých idey vyvolali mentálnu revolúciu celého európskeho myslenia.
Bolo to akoby prudká mutácia – symbolicky vyjadrené – európskeho mozgu, ktorý sa vymanil zo starých okov a začal prenikať k novým horizontom poznania.
A práve do tejto epochy patril aj geniálny Leonardo da Vinci, narodený v malej dedinke pri Florencii, ktorý svojim myslením, svojimi priekopníckymi ideami a svojou kreatívnou prácou v rôznych oblastiach predbehol svoju dobu o niekoľko storočí.
Už v časoch Etruskov – predchodcov starého Ríma - bol na mieste dnešného Ponte Vecchia prechod cez Arno. Po povodni v roku 1333, ktorá zaplavila veľké časti mesta a zničila drevený most stojaci na tom istom mieste, boli brehy rieky Arno najskôr zabezpečené vysokými múrmi a potom bol v priebehu desiatich rokov od roku 1335 postavený súčasný kamenný most Ponte Vecchio.
Jeho staviteľ je neznámy. Vybudovanie Ponte Vecchio sa často pripisuje maliarovi Taddeovi Gaddimu. Most dlhý 84 m a široký 32 m má tri segmentové oblúky s rozpätiami 27, 30 a 27 m. Od roku 1345 boli pozdĺž mosta bez medzier zoradené vedľa seba malé obchodíky. Len v strede dĺžky mosta sa okoloidúcim naskytne výhľad na Arno cez tri arkádové oblúky.
V poverení Cosimu I. de Medici postavil Giorgio Vasari v roku 1565 pasáž nad radom obchodov, časť takzvaného Vasariho koridoru, ktorý spája Palazzo Vecchio s Palazzo Pitti.
Pôvodne bol most dominovaný, a to takmer dvesto päťdesiat rokov, obchodmi a dielňami najmä mäsiarov a garbiarov.
Mäsiari hádzali svoj zapáchajúci odpad do Arna, garbiari im prali látky, ktoré boli predtým presiaknuté konským močom. V roku 1593 ich dekrétom Cosimu I. de Medici nahradili zlatníci, pretože neprodukovali žiadny páchnúci odpad.
V malých obchodíkoch na moste je ešte aj dnes stále množstvo klenotníkov.
Keď sa nemecké jednotky v druhej svetovej vojne stiahli z Florencie, Ponte Vecchio bol jediný most v meste, ktorý nebol zničený, ale bol jednoducho zablokovaný zvyškami okolitých zničených budov a nedal sa používať. Vraj Hitler vydal rozkaz nechať most neporušený.
Počas povodne v novembri 1966 boli zaplavené veľké časti starého mesta, zaplavená bola aj vozovka mosta a vážne poškodený rad obchodov. Samotný most, jeho opory, piliere a oblúky však odolali masám vody.