Evo Morales: Justícia zmanipulovala dôkazy, aby ma obžalovala z terorizmu. USA sú v tom
08.07.2020 23:44
Puč proti prezidentovi Salvadorovi Allendemu v Čile v roku 1973 a puč proti prezidentovi Bolívie v roku 2019 má ten istý rukopis a ten má pôvod v USA. Allende prišiel o život a Moralesa vyhnali do exilu.
V pondelok Bolívijská generálna prokuratúra oficiálne obžalovala z terorizmu a financovania teroristických aktivít prezidenta Moralesa a navrhla vziať ho do vyšetrovacej väzby.
Schváliť to teraz musí Najvyšší bolívijský súd.
To čo sa nepodarilo zradcom okolo Guaidóa vo Venzuele, to sa zradcovia bolívijského ľudu usilujú presadiť teraz v Bolívii. Morales, ktorý je v exile v Argentíne označil obžalobu za protiústavnú a ilegálnu a povedal, že už čoskoro sa do Bolívie opäť vráti demokracia a právny štát.
Obžaloba sa zakladá výlučne na jednej zvukovej nahrávke, ktorú uverejnil v novembri 2019 minister vnútra Arturo Murillo, ktorý Moralesa zradil a pridal sa k pučistom.
Na nej má byť rozhovor Moralesa s Faustinom Yucrom, vodcom koka-sedliakov a Morales ho mal nahovárať k teroristickým aktom proti niektorým mestám. Yucru dala provizórna pučistická vláda zatknúť v apríli.
Autenticita nahrávky je ale veľmi sporná. Vyjadrili sa k tomu viacerí experti a niekoľkí ju spochybnili. Aj Morales vyhlásil, že taký rozhovor nikdy nemal.
Pučistom nejde všetko podľa predstáv a USA nedokážu všetko pre nich vybaviť. Sú tam voľby a problémy korona-krízy.
Podľa našich informácií z Bolívie, sa pučisti obávajú, či by v súčasnosti vyhrali voľby, ak by boli demokratické. Z toho dôvodu ich termín už viackrát presunuli pod rôznymi zámienkami.
Moralesova strana MAS je ešte stále silná a pre pučistov nebezpečná. V krajine sa v tomto roku konali viaceré veľké demonštrácie proti pučistickej vláde a za návrat legitimného prezidenta Eva Moralesa.
Všetky médiá v USA i v Európe – predovšetkým mainstream – písali, že Evo Morales zmanipuloval posledné voľby v roku 2019 vo svoj prospech a kydali na neho špinu.
Teraz to boli práve dve renomované USA univerzity Pennsylvania a Tulane, ktorých expertovia na voľby uviedli podrobné dôkazy, že voľby v Bolívii neboli zmanipulované.
To značne oslabilo pozíciu pučistov, a to o to viac, že odrazu názor univerzitných expertov podporil aj vplyvný New York Times.