EÚ-sociálni demokrati sa vyhrážajú víťazovi volieb v SR Ficovmu sociálnodemokratickému SMERu s vylúčením
03.10.2023 18:28
Sociálnodemokratická strana EÚ požaduje, aby slovenský SMER naďalej bezpodmienečne podporoval Ukrajinu, inak bude vylúčený z jej radov.
Víťaz slovenských parlamentných volieb Robert Fico to odmieta a vidí v tomto primitívnom absurdnom a odsúdeniahodnom vyhrážaní útok na suverenitu Slovenska.
Po volebnom víťazstve slovenských sociálnych demokratov (SMER-SD) čelí EÚ popri maďarskom Fidesze aj druhému problému – slovenskému problému.
A to najmä v tom prípade, ak sa Robertovi Ficovi podarí zostaviť koalíciu podľa jeho predstáv.
SMERu - strane, ktorá je už viac ako 20 rokov riadnym členom Strany-sociálni demokrati EÚ (PES), jej európski sociálnodemokratickí kolegovia neblahoželali, ale v Bruseli sa namiesto toho reaguje vydieraním a hrubým ponižovaním strany SMER.
„Nedemokratické“ a „vydieračské“ - takto to opisuje Robert Fico v prejave, ktorý možno nájsť na jeho kanáli Telegram. SMER, ktorý má v Bruseli troch zástupcov v sociálnodemokratickom klube (okrem iných aj spolu s SPD a SPÖ), totiž dostal vydieračský list od Stefana Löfvena.
Bývalý švédsky premiér je od roku 2022 predsedom „Sociálnodemokratickej strany Európy“. Smeru oznámil, že vylúči stranu z Európskej sociálnej demokracie, ak bude pokračovať vo svojom doterajšom postoji k vojne na Ukrajine a nezmení svoju „rétoriku“.
Reakcia víťaza volieb Roberta Fica na Löfvenovu hrozbu bola jednoznačná:
Takéto vydieranie je „nedemokratické“ a bude odmietnuté. A to aj za cenu vylúčenia SMERu zo strany EÚ.
Podobný vývoj zažil aj Fidesz pod Viktorom Orbánom, ktorému roky hrozilo vylúčenie z EPP, ľudovej strany EÚ. V roku 2021 maďarský Fidesz z vlastného rozhodnutia odišiel z aktuálne najsilnejšej strany v Európskom parlamente a jeho poslanci sedia v Európskom parlamente bez frakcie.
Teraz sa aj sociálna demokracia EÚ musí vysporiadať aj s takou frakciou, ktorá je kritická voči EÚ.
Momentálne sa zrejme snažia jej predstavitelia túto tematiku ale nerozvírovať. O volebnom víťazstve SMERu iné európske sociálnodemokratické strany ako SPÖ či SPD jednoducho nediskutujú. Zrejme by sa nemalo dostať do povedomia širokej verejnosti, že existujú aj sociálni demokrati, ktorí majú celkom iné postoje k otázke vojny na Ukrajine, ako aj ku korone.
Niektorí pozorovatelia na Západe však nahlas kritizujú hrozby zo strany sociálnej demokracie EÚ voči SMERu .
Tvrdia, že treba to vnímať ako „zasahovanie do vnútorných záležitostí suverénneho štátu“, pretože práve prebieha proces vytvárania vládnej koalície v Bratislave.
Fico vyzýva na zastavenie dodávok zbraní na Ukrajinu, ukončenie sankcií proti Rusku a poukazuje na fašistické tendencie v ukrajinskej armáde a v kyjevskom Parlamente.
Zároveň opakovane zdôrazňuje, že nie je „proruský“, ale zastupuje slovenské záujmy suverénnej krajiny. Taktiež nechce ukončiť humanitárnu pomoc Ukrajine.
Fico však o fašistických tendenciách na Ukrajine hovorí jasnejšie a otvorenejšie ako ktorýkoľvek iný vrcholový politik EÚ:
„V radoch ukrajinskej armády sú fašisti. Zoberme si pluk Azov - toto je jednoznačne fašistický pluk. Som šokovaný, že sa pre nich v zahraničí naťahujú červené koberce. Tí, ktorí po podobných javoch v roku 2023 volajú, pošliapavajú odkaz Slovenského národného povstania. Musíme čeliť fašizmu a nacizmu vo všetkých jeho prejavoch.“