EÚ povolila koncernom primiešavanie hmyzu do potravy – hrozí nebezpečie pre zdravie občanov
20.02.2023 22:52EÚ povolila pridávanie viacerých druhov hmyzu do hotových jedál. A tie sú propagandisticky označované ako „nové jedlo“. Bude to vraj budúcnosť potravy a bude obsahovať všetko, čo je potrebné pre optimálnu výživu. Toľko k propagande a reklame jedál s hmyzom.
Oveľa viac však platí, že tento druh jedla je už vo svojej podstate nezdravý a po pridaní hmyzu sa stáva ešte nezdravším a môže byť dokonca nebezpečný.
Pripomeňme si tu istú paralelu spred 60 rokov, keď propaganda cukrovarníckeho priemyslu démonizovala tuk a zároveň tvrdila, že veľké množstvo cukru v potrave je zdravé a prospešné. Dôsledkom je cukrovka, demencia, kardiovaskulárne ochorenia a mnohé ďalšie závažné ochorenia.
Hotové jedlá sú nezdravé v mnohých smeroch. Vitamíny a ďalšie mikroživiny sa spracovaním a teplom ničia a tie sú pri výrobe nevyhnutné. Nie je žiadna dostatočná kontrola nad prísadami, ktoré môžu zahŕňať to, na čo sú mnohí ľudia citliví alebo alergickí.
A ešte niečo dôležité - každý krok spracovania znižuje stupeň usporiadanosti (negentropia - pozri 2. termodynamický zákon). Jedlo by nám malo nielen dodať energiu, ale aj udržiavať poriadok v tele, a to dokáže tým lepšie, čím je prirodzenejšie a čím vyšší je stav poriadku v ňom.
Nezabúdajte: Dĺžka vášho života je mimoriadne závislá od toho čo jete a akú máte životosprávu.
Európska komisia už asi 10 rokov v tichosti pracoavala na tom, aby mohla vyhlásiť oficiálne povolenie hmyzu, červov a iných živočíchov ako súčasť hotových jedál. Ako bolo oznámené, tak v roku 2018 nadobudlo účinnosť nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/2238 z 25. novembra 2015, ktorým sa zavádza pojem „nové jedlo“, ktoré zahŕňa aj hmyz a jeho časti. Medzi najčastejšie používané druhy hmyzu patria: múčne červy (Tenebrio molitor), šváby (Blattodea), saranče sťahovavé (Locusta migrans), ku ktorým sa 4. januára 2023 pridali cvrčky domáce (Acheta domesticus).
Vedecké práce o nebezpečenstvách pre zdravie za použitia hmyzu a červov ako potravy existujú už dlho.
Henning Rosenbusch je autorom štúdie s názvom „Parazitologické hodnotenie jedlého hmyzu a jeho funkcia pri prenose parazitárnych chorôb na ľudí a zvieratá“.
Jej zistenia sú dosť desivé:
„Experimentálny materiál obsahoval vzorky živého hmyzu z 300 fariem a obchodov s domácimi zvieratami, vrátane 75 fariem s múčnymi červami, 75 fariem s domácimi cvrčkami, 75 madagaskarských švábových fariem a 75 fariem pre kobylky sťahovavé.
Parazity boli zistené v 244 (81,33 %) z 300 (100 %) skúmaných hmyzích fariem. V 206 (68,67 %) prípadoch boli zistené parazity patogénne len pre hmyz; v 106 (35,33 %) prípadoch boli parazity potenciálne parazitické na zvieratách a v 91 (30,33 %) prípadoch boli parazity potenciálne patogénne pre ľudí.“
To naozaj nie sú žiadne predpoklady pre to, aby sme sa tešili na „nové jedlo“.
Múka z domáceho cvrčka sa vyrába napríklad v továrni vo Vietname, ktorá má pečať schválenia od EFSA (Európska agentúra pre bezpečnosť potravín), ale dá dôverovať koruptným európskym inštitúciám?
A štúdia tiež ukazuje nebezpečenstvá:
„Jedlý hmyz je podceňovaným rezervoárom parazitov u ľudí a zvierat. Naše výskumy ukazujú, že tento hmyz hrá dôležitú úlohu v epidemiológii parazitov patogénnych pre stavovce. Vykonané parazitologické štúdie naznačujú, že jedlý hmyz môže byť najdôležitejším parazitným vektorom pre hmyzožravé domáce zvieratá.
(...)
"Je dokázané, že hmyz môže byť dôležitým epidemiologickým faktorom pri prenose bakteriálnych ochorení [3]."
A ako by to nestačilo, tak politici EÚ a ich „odborníci“ sa vyjadrujú nejasne, pokiaľ ide o alergénnosť prášku z cvrčkov domácich.
Uvádzajú, že „konzumáciu Acheta domesticus nie je možné jednoznačne spojiť s množstvom anafylaktických udalostí“ a „Acheta domesticus obsahuje množstvo potenciálne alergénnych bielkovín“. Napriek tomu je kozumácia pripustená a občanov zodpovedné osoby upokojujú s poznámkou "Úrad odporučil ďalší výskum alergénnosti Acheta domesticus."
Túto metódu upokojovania ale poznáme už aj z korónových „vakcín“:
Ak sa vyskytnú vedľajšie účinky, poškodenia a problémy, treba ich odmietať a zapierať a označiť len za konšpirácie a ak nie je iná cesta, tak sa vymenuje „odborná“ komisia, ktorá tvrdenia o vedľajších účinkoch „odborne“ vyvráti.