EÚ chce poslať vojakov na Ukrajinu a Macron otvorene hovorí o vojne s Ruskom a chce tak prekaziť snahy USA a Moskvy o dosiahnutie mieru!
28.03.2025 10:51Vo štvrtok sa hlavy štátov a vlád „Koalície ochotných“ stretli v Paríži, aby prediskutovali vyslanie tzv. „mierových síl“ na Ukrajinu. Macron pred stretnutím otvorene hovoril o nepriateľských akciách proti ruskej armáde. Európa teda pokračuje vo vojnovej ceste proti Moskve!
Fakt, že Moskva opakovane vyhlásila, že vysielanie vojakov zo západných krajín na Ukrajinu je pre Rusko neprijateľné a Rusko by týchto vojakov považovalo za legitímne ciele, Macrona podľa všetkého netrápi.
Dokonca explicitne berie do úvahy ruské útoky na európskych vojakov a hovorí, že „toto je náš obvyklý operačný rámec“ a že európske jednotky na Ukrajine by reagovali na ruský útok.
Niektoré správy hovoria, že Európania chcú umiestniť svoje jednotky na západnej alebo strednej Ukrajine.
Hovorilo sa aj o rieke Dneper, ktorá preteká Ukrajinou zo severu na juh a ktorú Macron už skôr spomínal ako miesto rozmiestnenia európskych jednotiek. Podľa Macrona v predchádzajúcich vyhláseniach by európske jednotky mali zastaviť ruský postup na Dnepri.
Ukrajinskí spojenci z celej Európy pricestovali vo štvrtok do Paríža na rokovania zamerané na posilnenie postavenia Kyjeva a jeho armády v boji s Ruskom a na diskusiu o návrhoch na umiestnenie európskych jednotiek v krajine v rámci mierovej dohody.
Francúzsky prezident Macron prijal hlavy štátov a vlád takmer 30 krajín, ako aj šéfov NATO a EÚ. Summit sa koná v kľúčovom období vojny, ktorá trvá už viac ako tri roky.
Diplomatické snahy o dosiahnutie prímeria sa zintenzívňujú len pod tlakom amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončenie bojov. To ale Macrona nezaujíma! Ten sleduje niečo iné.
Tohtotýždňové dohody sprostredkované Spojenými štátmi o ochrane lodnej dopravy v Čiernom mori a zastavení diaľkových útokov na energetickú infraštruktúru boli vítané ako prvý krok k mieru. Ukrajina a Rusko sa však nezhodli na podrobnostiach a navzájom sa obviňovali z porušenia dohody. To naznačuje dlhý a kontroverzný proces.
Francúzsko a Británia presadzujú samostatnú iniciatívu na vytvorenie „koalície ochotných“ na podporenie rozmiestnenia európskych síl na Ukrajine. Cieľom je zabrániť Rusku v opätovnom útoku na krajinu a zabezpečiť tak mierovú dohodu.
Niektoré európske krajiny dokážu s prípadným nasadením žiť lepšie ako iné – v neposlednom rade preto, že veľkou neznámou je, či by Trump dovolil americkým silám a spravodajským agentúram posilniť európsky kontingent leteckou, logistickou a inou podporou.
Ide o vybudovanie dostatočne veľkých síl na to, aby poskytovali dôveryhodný odstrašujúci prostriedok - britskí vládni predstavitelia hovoria o možno 10 000 až 30 000 mužoch. Bolo by potrebné objasniť aj otázky, kto by velil silám a ako by reagovali na vážne porušenie mierovej dohody Ruskom.
Kancelária britského premiéra Keira Starmera, ktorý je spolu s Macronom na čele európskej iniciatívy, uviedla, že vojenskí plánovači z Európy a iných krajín do hĺbky študovali vytvorenie takejto sily, pričom skúmali „celé spektrum európskych vojenských spôsobilostí vrátane lietadiel, tankov, jednotiek, spravodajských služieb a logistiky“.
Macron ešte v stredu uviedol, že plánované európske sily by mohli byť umiestnené v "kľúčových mestách a strategických základniach" na Ukrajine a reagovať na ruský útok, ak by ho Moskva podnikla.
Macron nespresnil, akú reakciu si predstavuje. Naznačil však, že ruský útok nemôže zostať bez odozvy, aj keď európske jednotky nebudú umiestnené na fronte.
„Ak by došlo k ďalšej všeobecnej agresii Rusov na ukrajinskej pôde, ich armády by boli účinne napadnuté, a to je náš obvyklý operačný rámec. Naši vojaci, keď sú nasadení a rozmiestnení, sú tu na to, aby reagovali na rozhodnutia hlavného veliteľa a v konfliktných situáciách na ne reagovali," vyhlásil Macron.
"Nie sme teda na fronte, nebojujeme, ale sme tam, aby sme zaručili trvalý mier. Je to pacifistický prístup. Jediní ľudia, ktorí by vyvolali konflikt, vojnovú situáciu v tejto chvíli, by boli Rusi, ak by sa rozhodli znova spáchať agresiu," zdôraznil Macron.
Macron tára a trepe nezmysly ako voľakedy Napolen, ktorý pred svojím vojnovým ťažením do Ruska táral chvastavé nezmysly, že „ruský kolos na hlinených nohách dobyje šmahom ruky.“