Donald Trump bude vo svojom druhom funkčnom období ako prezident neporovnateľne mocnejší, ako to bolo v jeho prvom období
09.01.2025 15:4978-ročný Trump má teraz jasné výhody v porovnaní s rokom 2017, keď sa prvýkrát presťahoval do Bieleho domu: Je oveľa skúsenejší a podstatne lepšie pripravený. Tiež úplne premenil stranu Republikánov už len na „Trumpovu stranu“.
Na Najvyššom súde USA je až šesť konzervatívnych sudcov – a iba tri sudkyne, ktoré vymenovali Demokrati. Takže na tomto súde bude mať najsilnejšie slovo prezident Trump.
Na rozdiel oproti prvému obdobiu svojho prezidentovania môže Donald Trump teraz počítať s celým radom svojich bezpodmienečných prívržencaov v americkom Kongrese – a to nielen v Snemovni reprezentantov, ale aj v americkom Senáte.
Tam sa Republikáni v minulom období Trumpovej vlády považovali za priaznivcov prezidenta, ale, ako to stanovuje ústava, aj za jeho kontrolórov. Teraz sa sotva nájde čo len jeden, ktorý by sa ho odvážil kontrolovať.
Zvolený viceprezident a bývalý senátor JD Vance je príkladom nového typu republikánskeho senátora – radikálneho absolventa Harvardu zo skromného rodinného prostredia.
Je až dojímavo vďačný Trumpovi za to, že ho tak veľmi poctil a si ho vybral za svojho zástupcu, a na rozdiel od Trumpovho predošlého viceprezidenta Mike Pencea, ktorý sa v rozhodujúcich chvíľach postavil proti nemu a ho zradil, stojí Vance, ktorý svoho prezidenta priam zbožne obdivuje, neochvejne za ním!
Ako by mohol Donald Trump vykonávať svoj úrad tentoraz?
Úplne inakšie, ako predtým, lebo nikto mu už nebude hádzať pod nohy polená, tak ako to robili jeho nepriatelia už pred jeho prvým zvolením a ešte aj dlho potom.
Len v krátkosti pripomeniem niečo z toho, ako proti nemu doslova zločinne intrigovali Demokrati a dokonca aj niektorí jeho vlastní:
"Mnohí Ľavičiari sa ho chceli zbaviť od chvíle, keď vkročil do Bieleho Domu – a dokonca aj predtým. O jeho odvolaní z funkcie sa diskutovalo ešte pred zložením prezidentského sľubu. Jeho zvolenie za prezidenta bolo vykreslené ako zahraničné sprisahanie – niečo, čo jednoducho nemôže byť voľbou pre amerických voličov.
Pred nástupom do úradu a až do predposledného roka vo svojej funkcii bol zavalený vyšetrovaním údajného prepojenia na Rusko, ktoré nikdy neexistovalo. „Podložené“ to bolo informačným materiálom, ktorý korupčné firmy vyrobili pre kampaň jeho rivalky Hillary Clinton. V tejto súvislosti sa o ňom šírili tie najdivokejšie konšpiračné teórie, aké si možno predstaviť.
V priebehu niekoľkých mesiacov po tom, ako vyšetrovanie „ruskej aféry“ ukázalo, že všetky tieto teórie sú nepodložené, sa téma zmenila a bol obvinený z telefonátu na Ukrajinu:
V tom čase sa Trump snažil prinútiť Ukrajincov, aby zastavili kriminálny biznis Huntera Bidena, syna Joe Bidena. Ešte predtým, ako kandidoval na znovuzvolenie, musel podstúpiť (neúspešný) proces impeachmentu.
Počas vtedajšej predvolebnej kampane sociálne médiá vo veľkom rozsahu cenzurovali odhalenia okolo e-mailov Huntera Bidena. Po rokoch mediálnych útokov, ničím nepodložených vyšetrovaní FBI a internetovej cenzúry bolo Trumpovi jasné, že proti nemu došlo k tajnému sprisahaniu.“
Preto sa niet čomu diviť, keď Donald Trump teraz vyhlásil, že bude stíhať tých, ktorých považuje za svojich oponentov.
Zásadne prerobí „garantov“ právneho štátu, akými sú americké ministerstvo spravodlivosti a úrady ako FBI. A bude ignorovať normy a zákony, ako je zákaz používania americkej armády vo vnútri štátu, ak to poslúži jeho účelom.
Donald Trump vo svojom prvom funkčnom období skúšal niektoré veci a nedokázal ich dosiahnuť. Dnes je všetko inak, a to už len preto, lebo v jeho bezprostrednom okolí nie je nikto, kto by ho zastavil alebo sa postavil proti jeho želaniam – aj keď by porušovali zákony a demokratické normy.
Počas prvého Trumpovho funkčného obdobia sa generálny prokurátor William Barr postavil proti želaniam amerického prezidenta vyšetriť fiktívne volebné podvody.
Donald Trump počas svojho druhého funkčného obdobia stanovil bezpodmienečnú lojalitu ako hlavný princíp svojho výberu personálu.
Trump neskôr vysvetlil, že jeho vyhlásenie, že v prvý deň bude vládnuť ako diktátor, bolo myslené ako vtip. Ale tieto, podobne ako mnohé iné vyhlásenia, podnecujú strach Demokratov, že Trump nebude vládnuť ako prezident USA, ale ako autokrat.
Vzhľadom na tesnú väčšinu Republikánov v Senáte a Snemovni reprezentantov by mohol Donald Trump „vládnuť“ ako ten, čo sám všetko diktuje a určuje, hovorí politológ Stephan Bierling. "
Bierling si tiež myslí, že keď sa Trump vráti do Bieleho domu, tak bude „ochotný dať voľný priechod svojim autoritárskym inštinktom“.