Dmitro Kuleba povedal v mainstreame to, čo Západ tají a klame o tom: „USA môžu robiť čo len chcú, vojna ide ďalej (my ju chceme a potrebujeme)“. Inými slovami, Kyjev chce vojnu!
27.04.2025 19:23To, čo ukrajinský exminister zahraničia Kuleba otvorene prezradil, sa celkom iste nepáči jeho bývalému šéfovi Zelenskemu, ktorý sa v poslednom času nápadne dáva ako ten, čo chce mier a za zlého označuje Putina, ktorý nechce mier.
Je celkom možné, že Kuleba (44) sa takto chcel pomstiť Zelenskemu za to, že po 4 rokoch ako minister zahraničia odstúpil z tohto úradu, lebo mu Zelenskyj odobral viaceré ministeriálne právomoci a strhol ich na seba, čo kariérneho diplomata poriadne nahnevalo. Jeho hnev musel byť skutočne veľký, lebo odmietol následnú ponuku Zelenskeho na miesto veľvyslanca vo Washingtone.
V súčasnosti pracuje ako vedec výskumník a prednášateľ pre Harvard Kennedy School v USA a pre Institut d’Études Politiques v Paríži. To prvé je zásluhou Demokratov a to druhé veľmi pravdepodobne zásluhou Macrona. Takže prípadnej pomsty Zelenskeho sa nemusí veľmi obávať.
Donald Trump tvrdil viackrát, že mier na Ukrajine je blízko. Začiatkom týždňa ale pohrozil, že sa vzdá úsilia nájsť mierové riešenie, keď sa konfliktné strany budú zdráhať aj naďalej akceptovať jeho ponuku.
Kuleba povedal, že je ťažké predvídať rozhodnutia tejto americkej vlády:
„USA sa môžu pokúsiť odstúpiť od tohto procesu, ale vojnu to nezastaví. Môžu si robiť čo chcú, nič to nezmení, boje pôjdu ďalej. Trump sa možno nakoniec od vojny medzi Ruskom a Ukrajinou odvráti, ale príde čas, keď USA zistia, že sa musia do tohto konfliktu opäť zapojiť. Trump nebude môcť predstierať, že tento problém neexistuje.
Kuleba vyhlásil, že Trumpove hrozby a hrozby jeho viceprezidenta a ministra zahraničia na neho nerobia ani len najmenší dojem:
„V týchto vyjadreniach nevidím žiadnu známku sily. Naopak, sú prejavom slabosti. V podstate hovoria, že zlyhali. Nepodarilo sa im zastaviť vojnu, ako sľúbili. A čo sa stane ďalej? To je ťažké povedať, keď sa vyjednáva bez stratégie. Všetko je možné.
Trump sa snaží šíriť dôveru v mierovú dohodu, ale už našiel niekoho, koho by mohol viniť v prípade, že rokovania zlyhajú - ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Od nástupu do úradu v januári sa Trump snažil tlačiť na Ukrajinu a sľuboval Rusku ústupky. To ale nefungovalo. Preto teraz máme tieto nervózne vyhlásenia od Američanov.“
„Zelenskyj najprv odmietol mierový plán Washingtonu – vzdanie sa Krymu a okupovaných území, nevstúpenie do NATO a neponúkanie bezpečnostných záruk. Zdá sa, že Ukrajina teraz zmierňuje svoju pozíciu,“ ako to vidíte? Dostal otázku od západných médií.
Kuleba: „Žiadny ukrajinský politik ani úradník a v tomto prípade ukrajinský prezident neporuší ústavu. Väčšina týchto bodov, ktoré boli publikované v médiách pod názvom „Trumpov plán“, je v priamom rozpore s ukrajinskou ústavou. Podpora týchto bodov by mala priame trestnoprávne dôsledky. Pochybujem, že by sa prezident Zelenskyj odvážil podporiť takéto body.
Čo teda môže Ukrajina očakávať od Trumpa?
Kuleba: „Otázka neznie, akú podporu poskytne Trump Ukrajine. Viac už zrejme nebude. Trump môže uzavrieť dohodu s Putinom, ale nemôže nanútiť dohodu Ukrajine bez súhlasu Ukrajiny a Európy. Otázkou je, ako sa teraz Trump vysporiada s Európanmi. Bude ich aj naďalej vylučovať zo svojich rokovaní? Alebo tlačí na európske štáty, aby znížili, či naopak zvýšili podporu Ukrajine? Na dodanie tých zbraní, ktoré majú dokonca aj americký komponent, potrebujú Európania súhlas americkej vlády. Uvidíme, ako sa k tomu postaví Amerika. Toto bude barometer pre Trumpov budúci kurz.“
„Majú Európania plán?“ – otázka mainstreamu Kulebovi
„Samozrejme, existujú výnimky, ale európski lídri pochopili, že Amerika opustila kontinent. A Amerika tiež nemá záujem o silnú Európu. To je ďalšia vec. Oficiálnym oznámením o rozchode s Európou bol prejav amerického viceprezidenta Jamesa Davida Vancea na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vlani vo februári. Základným problémom, ktorý má teraz Európa, jej Achillova päta, je jej pomalosť. Máme troch aktérov – USA, Rusko a Ukrajinu – ktorí sú schopní rýchlo prijímať rozhodnutia a následne ich realizovať. Ale Európa zo svojej podstaty nie je schopná rýchlo urobiť nič veľké.“
Ďalšia otázka: „Čo to znamená pre vojnu na Ukrajine a pre Európu bez Ameriky?
Kuleba:
„To znamená, že Európa vždy zaostáva za vývojom. Čas je jediný faktor, s ktorým sa musí vyrovnať. Všetky stretnutia, rozhovory, summity a koalície, ktoré Emmanuel Macron a Keir Starmer už týždne organizujú s cieľom podporiť Ukrajinu, sú pokusom oboch kompenzovať pomalosť Európskej únie a dobehnúť tento vysoko dynamický proces. Toto nie je kritika EÚ. Jednoducho je taká, aká je.“
Kuleba nechce priznať to, čo v podstate určite vie: Len v mierovej spolupráci Ukrajiny s Ruskou federáciou je jej budúcnosť!
Pripomeniem v tejto súvislosti:
Na jar 1991 pri 82-percentnej účasti hlasovalo 73 percent vtedajšej Ukrajinskej socialistickej republiky za jej ďalšiu existenciu a členstvo v ešte existujúcom Sovietskom zväze (ZSSR).
Západ potom usilovne infikoval Ukrajincov falošnou perspektívou budúceho ukrajinského (západného) konzumného raja. Zmanipulované masové povedomie, podobne ako v ostatných bývalých republikách ZSSR, sa obrátilo a mozgy sa zatemnili: Nereálny sen o konzumnom raji a západnej krajine mlieka a medu bol silnejší ako samostatné myslenie väčšiny Ukrajincov!