Demokraciou? Nemecka „najzakázanejší“ politik Björn Höcke (AfD), odporca NATO, smel nečakane prehovoriť v prosystémovom švajčiarskom Blicku

31.08.2023 13:02

Politik AfD Björn Höcke, šéf AfD v Durínsku, smel v Blicku rozprávať o svojej politike. Tonalita novín je prekvapivo mäkká. Odkiaľ pochádza kurz náhleho „maznania“ sa Blicku s týmto nemeckej vláde veľmi nepohodlným politikom?

 

Björna Höckeho, lídra poslaneckého klubu AfD v nemeckej spolkovej krajine Durínsko, médiá v jeho rodnej krajine ignorujú, ako sa len dá. Prípadne, ak niečo o ňom napíšu, tak je to len negatívne.

 

Björn Höcke je aj jednym zo siedmich krajinských šéfov AfD, ktorí navrhli pre európsky volebný program AfD, „aby štáty Európy konečne sami prevzali zodpovednosť za svoju bezpečnosť“ a NATO označujú len za „údajný ochranný štít vzdialeného hegemóna“.

 

 

V najčítanejšom švajčiarskom médiu Blick teraz dostal celkom nečakane priestor pre ​​rozhovor.

 

Nálepky, ktoré Höckemu a AfD dávajú takmer všetky nemecké médiá, nájdete aj v otázkach švajčiarskych novinárov. Ale sú formulované veľmi opatrne a nepriamo.

 

Höcke je v nemeckom mainstream označovaný za „kontroverzného pravicového udávateľa tempa“. Nemá s tým problém – ako povedal – a vie s tým žiť. Iné prívlastky ako „pravicový extrémista“ či dokonca „fašista“, ako sa smie nazývať podľa súdneho príkazu v Nemecku, sú v Blicku jeho redaktormi len zabalené do otázok, ku ktorým sa Höcke mohol vyjadrovať.

 

To, čo by v Nemecku bolo sotva možné, mohol urobiť vo švajčiarskom Blicku:

Reagovať na tieto obvinenia. Jeho reakcia: AfD je konzervatívna pravicová strana, ktorá nemá nič spoločné s národným socializmom a on „v žiadnom prípade nie je fašista“.

 

Ide o „bojový výraz používaný politickým establishmentom“. Necíti sa tým napadnutý, skôr zaradený do „dobrej tradície so starými bojovníkmi za slobodu“, ktorým sa kedysi hovorilo aj fašisti.

 

V rozhovore sa Björn Höcke mohol vyjadriť ku konkrétnym politickým otázkam, akými sú ochrana hraníc a rozširovanie nemeckej demokracie smerom k švajčiarskemu modelu. Blicku mohol tiež podrobne vysvetliť svoj postoj k vojne medzi Ruskom a Ukrajinou a svoj názor o užitočnosti sankcií proti Putinovi.

 

Höcke v Nemecku sotva dostane príležitosť vysvetliť svoju politiku bez predsudkov. Dalo mu ju švajčiarske médium Blick.

 

Blick sa však ani slovom nezmienil o tom,  prečo to zrazu urobil?

 

Azda preto, lebo aj vo švajčiarskej verejnosti získava AfD čoraz viac sympatizantov, najmä v radoch tých, ktorí sú proti ilegálnej migrácii a proti utečeneckej politika svojej vlády a tiež proti vyzbrojovaniu Ukrajiny?