ČR i SR úspešne odmietajú nútené prijatie utečencov. Ankara hrozí ďalšími
26.05.2017 22:33
Obe krajiny sa vzopreli bruselskému diktátu. Česi riskujú za to mnohomiliónovú pokutu. Slováci si vymysleli niečo rafinované. Praha vyhlásila, že v žiadnom prípade neakceptuje EÚ-systém rozdelovania utečencov a nedá sa zastrašiť nijakými sankciami.
Nemecké médiá uviedli, že ČR bude musieť za odmietnutie utečeneckej kvóty zaplatiť niekoľko miliónov eur. Česi to ale berú so stoickým kľudom a český minister vnútra Milan Chovanec povedal jasne a nekompromisne nedávno v Bruseli, že Praha odmieta prijatie utečencov predovšetkým z bezpečnostných dôvodov. Dodal aj to, že na tomto stanovisku sa nič nezmení. Praha – podľa ministra – predpokladá, že Brusel bude od nej za to požadovať niekoľko desiatok miliónov eur.
Brusel žiada od ČR, aby prijala 1200 utečencov.
To je kvóta, ktorá zo 120 000 utečencov, ktoré Brusel chce rozdeliť na štáty EÚ, pripadá na ČR.
EÚ komisia rozhodne v júni aké tresty za nedodržanie kvót budú uložené ČR, Maďarsku a Poľsku za to, že odmietajú prijať utečencov.
Slovensko v tomto prípade reagovalo rafinovanejšie a neodmieta prijatie utečencov.
Vyhradilo si však, že prijíme len slobodné matky s deťmi, prípadne ženy s deťmi, ktoré stratili mužov a ktoré sú v táboroch v Taliansku a Grécku a okrem toho musia mať aj osobné doklady. Také osoby je však v oboch krajinách takmer nemožné najsť. Povedal to príslušný EÚ komisár Avramopoulos.
Riaditeľ slovenského Migračného úradu Bernard Priecel sa k tomu pre nemeckú DPA vyjadril tak, že SR pokladá práve tieto osoby za najviac ohrozené zo všetkých utečencov a preto ich chce prijať. EÚ komisia však teraz vyvíja na SR veľký tlak, aby v tomto smere prejavila viac flexibility.
V septembri sa skončí dvojročný termín, počas ktorého mali EÚ štáty čas na to, aby zrealizovali prijatie utečencov tak ako to pre ne stanovujú odpovedajúce kvóty. V septembri sa očakáva aj rozhodnutie Európskeho súdu o odvolaní SR a Maďarska, v ktorom podali žalobu proti nanúteniu utečeneckých kvót Bruselom.
Brusel ani Berlín sa ale ani slovkom nezmieňujú o tom, aký plán majú pripravený v prípade, že Turecko splní svoju hrozbu a bude každý mesiac transportovať do EÚ 15 000 utečencov.
Turecký minister vnútra Söylu to vyslovil ako reálnu vyhrážku a vyzval Nemecko i Holandsko, aby sa s okamžitou platnosťou prestali miešať do vnútorných záležitostí jeho krajiny. Okrem toho aj on aj Erdogan obvinili Nemecko z podpory terorizmu namierného proti Turecku, lebo udeľuje azyl tisíckam Turkov, medzi nimi aj vojakom a dôstojníkom, ktorí ušli z krajiny, lebo sa zúčastnili vzbury proti vláde.