Článok, ktorý Pravda "zrušila"! Gustáv Murín: Bašternák – Kočner – Haščák ?!

18.09.2019 16:33

Môj ctený kolega, spisovateľ a publicista, skvelý slovenský intelektuál Gustáv Murín mi o.i. pred dvoma dňami napísal,

že jeho článok admin okamžite vymazal z prehľadu denných príspevkov. Tiež mi napísal, že teraz už viem, prečo v Pravde už dlho nepísal a že prečo zase zrejme ani nebude. 

 

Záležitosť sme si potom ešte odkomunikovali a ja tento výborný článok so súhlasom pána Murína publikujem tu - na mojom webe,

ktorí čítajú Slováci i Česi z 24. štátov.

 

Gustáv Murín: Bašternák – Kočner – Haščák? !

Tento článok vzápätí po uverejnení administrátor na hlavnej stránke Pravda.blog „zneviditeľnil“. Dôvod zatiaľ nepoznám. Tak posúďte sami, komu som asi šliapol na otlak:

 

Bašternák odsúdený a vo väzení.

Kočner vo väzbe a súdený.

A pán Haščák je snáď „horší“ od nich?!

Na tomto príklade si môžeme názorne ukázať aký dvojitý meter má naša žlťácka tlač vedená „lepšoľuďmi“. To, že sa Kočner obtrel niekde na dovolenke pri raňajkách o Bugára, to je dôvod na jačanie o dušu spasenú. To opisujú div nie ako vlastizradu. Ale že ich protežant a „šéf opozície“ Sasanka-Sulík urobil zo slovenského parlamentu pobočku Kočnerových kšeftov, o tom je ticho. A čo už len potom pán Haščák?

 

Vzorový podnikateľ Haščák

   Dodnes sa nevyšetrilo (a ani nezačalo vyšetrovať), ako vôbec Haščák a spol. prišli k toľkému „šťastiu“ ovládnutím privatizačného fondu VÚB a akcií VSŽ (pozri knihu Gorily v podsvetí).

Je nad slnko jasné, že Haščák bol kľúčovou postavou – spiritus rector či spiritus movens – hanebného parcelovania národného bohatstva tejto krajiny v kauze Gorila za vlády Dzurindu. Na to potrebovali odstaviť Pavla Ruska, ktorý pre médiá povedal: „Haščáka za mnou doviedol Jirko Malchárek niekedy v marci 2005, keď som bol ministrom hospodárstva… Iba chceli vedieť, či som ochotný vôbec niečo urobiť. Mali predstavu o ovládnutí energetického priestoru, zaujímala ich privatizácia teplární a energetiky. Ja som to odmietol… Ja som musel odísť, aby sa Malchárek mohol stať ministrom hospodárstva. Súvislosti mi začali dochádzať na jeseň 2005. Celé to kupovanie poslancov, de facto odkúpenie celého poslaneckého klubu ANO, sa odohralo v réžii Penty, Jirka Malchárka, Ruda Zajaca a Ľuba Lintnera. Tam niekde sa narodila kauza Gorila. Spolupáchateľmi boli, samozrejme, aj ostatní koaliční partneri, nemohli nevedieť, o čo Malchárkovi ide.“

A kým Malchárek s Bubeníkovou (s ktorou si kšefty vraj vylepšovali sexom) pri prevalení kauzy ušli, Haščák ani osem rokov potom nejaví známky najmenšieho znepokojenia. A to Anka Lučaiová v reportáži pre Plus 7 dní s názvom Veľká hra opísala konkrétne, kto si na čo prišiel: „…. Ak sú informácie v Gorile pravdivé, ide o škandál, ktorý z hľadiska rozsahu korupcie a klientelizmu na Slovensku nemá obdobu. Haščák s Malchárkom sa rozprávajú o stámiliónových províziách v korunách pre politické strany, ktoré k nim podľa zverejneného dokumentu mali tiecť prostredníctvom šedých eminencií, Oszkára Világiho z SMK a Gabriela Palacku z SDKÚ. Na svoje si podľa Gorily prišli aj jednotlivci – samotný Malchárek mal dostať na províziách vyše tristo miliónov korún, teda približne desať miliónov eur, Bubeníková približne 200 miliónov korún. Za každú odvedenú „prácu“ mali byť vyplácaní aj ďalší úradníci na Fonde národného majetku…“

Zodpovednosti za to všetko sa pán Haščák zjavne neobáva. Naopak, keď mu Kočner posiela 17. januára 2018 SMS-ku v znení: „Inak pracujem na odj…ní ču…ka“, Haščák odpovedal: „Povieme si, keď budeme spolu“. A ako neskôr vyplynulo, ten „č…k“ nemal byť Kuciak, ale už druhý šéf vyšetrovateľského tímu Gorila. A ten v júli 2019 naozaj z vlastnej vôle v tejto pozícii skončil. Že Kočner myslel práve jeho potvrdil v marci 2019 médiám sám Haščák.

A tu sme pri pozoruhodnom súručenstve Kočner – Haščák…

 

Vybavovač

  Žlťácka tlač vyfabrikovala z Kočnera takého démona, že to jeden z ich redaktorov už nevydržal a priznal, že to už je za čiarou. My môžeme hneď dodať, že Kočner by nikdy nemohol narobiť toľko škody, keby za sebou nemal silnú finančnú, aj politickú oporu. Hádajte kto to bol a stále je?

Zoberme si prípad Unipharma. Tá má pod palcom 800 lekární, čo zjavne narúša monopol Penty na zárobky na našom zdraví. Tak sa do nej pustí Kočner nevídaným spôsobom (viac v knihe „Rusko vs. Kočner – Dvojhra bez pravidiel“). A nič ho to nestojí, lebo vybraný sudca usúdi, že je „nemajetný“?! Takže na nepríslušnom súde, pod fiktívnou zámienkou dlžoby neuveriteľných 45 miliónov eur dosiahol, čo asi dosiahnuť chcel – Unipharma a jej dcérska spoločnosť sa ocitli zo dňa na deň bez majetku! Až 800 lekární zrazu čelilo situácii, keď je ťažké zabezpečovať bežný chod jednej z najväčších distribúcií liekov a najväčšej siete lekární na Slovensku. A, samozrejme, že nešlo o ten fiktívny dlh, ale o to pritlačiť Unipharmu k múru, aby ju potom niekto mohol zľahka dostať do svojich rúk. Na toto všetko prišiel Ján Kuciak a zverejnil to v článku Kočnerovi pomáhajú aj súdy v decembri 2017 na Aktuality.sk. A až po jeho smrti sa sudca spamätal, kauzy sa rýchlo zbavil a tento kšeft nevyšiel.

 

Už aj Privatbanka?

   A čo kauza Technopol Servis? Tu je Kočner vyšetrovaný za rozsiahly podvody za 20 miliónov eur. A k tomu by sa neodhodlal, keby ho niekto finačne nezaložil. V niektorých bankách zavetrili podozrivé transakcie, zastavili ich a prípad prebrala kriminálka. Vtedy do hry vstúpil Haščákov kamarát Kočner. A ajhľa, zázraky sa dejú – Privatbanka, patriaca skupine Penta, ochotne poskytla päť miliónov eur, ktoré mali byť zábezpekou celej lúpeže majetku Technopol Servis. Tie išli čerstvo založenej spoločnosti, za ktorú zasa ručila Kočnerova firma, a do akcie sa zapojili dve ďalšie – áno, to všetko preto, aby v tom bežný človek stratil prehľad a vyšetrovatelia mali sťaženú prácu. A tak tých päť miliónov eur obehlo za jediný deň (?!!) cez štyri firmy, dirigované Kočnerom, pričom nikdy neopustili trezor penťáckej Privatbanky. Hoci na každú transakciu musela byť vystavená a podpísaná osobitná zmluva, všetko stihli v pracovnom čase ôsmich hodín, a ešte mali čas aj ísť na kávičku, ktorú asi platil Kočner. V tom prípade by to bola jeho jediná investícia. Keď sa bývalý minister vnútra Daniel Lipšic verejne pozastavil na takýmito Kočnerovými transakciami v Privatbanke, ten na neho podal trestné oznámenie, ktoré vyšetrovala NAKA. Išlo o dva sporné prevody v roku 2012 na účty tohto podnikateľa v Privatbanke, ktorú ovláda finančná skupina Penta. Prevody mala preverovať v rovnakom roku polícia, banka ich nenahlásila s odôvodnením, že podľa jej interných pravidiel a hodnotení nešlo o (Trend): „…neobvyklé operácie vzhľadom na iné transfery na účtoch… Hoci vyšetrovanie oficiálne vedie iný vyšetrovateľ, na výsluchoch novinárov, ktorí mali podľa polície disponovať informáciami od ministra, bol prítomný aj vyšetrovateľ Štefan Jombik. Je to ten istý vyšetrovateľ, ktorý zastavil trestné stíhanie v kauze DPH, kde riešili M. Kočnera.“ Podrobne o tom píšem v knihe „Rusko vs. Kočner – Dvojhra bez pravidiel“.

 

S jedlom rastie chuť – zmenky!

   A už tu máme ďalšiu kauzu. Na prvý pohľad nezmyselná pohľadávka voči TV Markíza akurát dvadsať rokov po tom, kedy mali tieto zmenky vzniknúť, nám dá logiku hneď, keď si uvedomíme práve to načasovanie. Veď zmenkový útok na Markízu prebiehal zarovno so správami, že CME chce Markízu predať. A cena takéhoto média je zásadne iná, keď je v dobrých ekonomických číslach, a zásadne iná, keď má na krku likvidačný spor o obrovské peniaze, ktoré navyše v prvom súdnom rozhodnutí prehrala! Odrazu aj samovražedný zmenkový podvod má svoju logiku. Pretože možno ani nejde o to, vyinkasovať za pravdepodobne falošné zmenky horibilnú sumu. Čo keď ide „len“ o „službičku“, kde tie vysúdené peniaze nie sú cieľom, sú len prostriedkom ako zneistiť majiteľov TV Markíza, aby boli podstatne povoľnejší pri určovaní ceny za jej predaj. A ktožeto sa práve v tej chvíli prihlásil za solventného kupca – no predsa Penta! A pre Haščáka Kočner zrejme nerobil po prvý krát (spomeňme si na podvodný útok na Unipharma). Veď je to také jednoduché. TV Markíza je na predaj, tak prečo neznížiť cenu – fingovanou pohľadávkou (rovnaký trik ako v prípade Unipharma)! Bankrotár Rusko sa iste nebude zdráhať pridať do komplotu a súdy boli vtedy ešte stále na Kočnerovej strane. Dôkaz, že to s vyinkasovaním celej sumy nemysleli vážne je, že Kočner dal na súd síce štyri zmenky, ale súdnu zábezpeku vyplatil len za tri. Veď následný jediný výrok súdu v jeho prospech na pôvodný zámer bohato stačil! Takáto ťarcha údajného dlhu aj bez rozsudku poškodila spoločnosť CME ako vlastníka Markízy evidovaného na americkej burze, kde sa oznam o tom objavil na burzovej stránke Komisie pre cenné papiere. Tým pádom odradili Rusko s Kočnerom „zadarmo“ iných kupcov! No a keby tento hypotetický plán vyšiel tak, že cena TV Markíza by zásadne klesla, Penta by ju kúpila (s ťarchou ohromujúceho zmenkového dlhu, ktorého reálne vymáhanie sa mohlo ťahať roky), vzápätí by zrejme Kočner, ako prejav dobrej vôle, celý zmenkový podvod stiahol z obehu a ostalo by už len delenie koristi. Sám svoju úlohu pred súdom potvrdil slovami SMS-ky, ktorú po prvom rozsudku v kauze Zmenky vraj poslal predstaviteľom TV Markíza (Pravda): „Chcem sa s vami dohodnúť, nič od vás nechcem. Ale oni sa nechceli stretnúť.“ Veď ten rozdiel v konečnej sume za lukratívnu komerčnú televíziu dáva špekulantom, ako je Kočner, perspektívu celkom slušného „všimného“. Nebolo by to možno po prvýkrát, keď by robil pre Pentu za províziu (viac v knihe „Rusko vs. Kočner – Dvojhra bez pravidiel“). Ani Rusko by neprišiel skrátka a že by sa mu to veľmi hodilo. To je však len hypotéza možného scenára celého prípadu. Majitelia TV Markíza pod takým tlakom predaj odmietli a Haščák tvrdí (SME): „So CME sme mali dohodu, že zaplatíme plnú sumu – a v prípade, že by Markíza spor prehrala, dôjde k nášmu odškodneniu. Spor s Kočnerom tak nikdy nebol pri našom vyjednávaní používaný ako argument na zníženie kúpnej ceny“. Vážne? A čo klauzula o „odškodnení“, to nie je „argument“? Pán Haščák pre médiá dodal, že považoval zmenky za falošné, odkedy sa o nich Kočner zmienil. No, veď v tomto finančník známy z kauzy Gorila nemusel ani klamať…

 

Keď jeden robí to isté, nie je to to isté?

   A čo na to naši lepšoľudia v žlťáckej tlači? Nezabudnú nás informovať, že pán Haščák, sa vraj dištancuje od toho podvodného kolotoča piatich miliónov eur, ktoré s Kočnerom zohrala v perfektnej zhode penťácka Privatbanka? Vraj na základe tejto finančnej machinácie v akomsi bližšie nezistenom čase Kočnerovi oznámil, že tým jeho kšefty s Privatbankou končia. Vážne? A tým sa má akosi zabudnúť, že penťácka banka porušila všetky zásady korektných bankových služieb a napomáhala rozsiahlemu podvodu za 20 miliónov eur?! Teraz všetko zhodia na Kočnera, ale oni sú čistí? Kočner vo väzbe a oni všetci na svojich vysoko honorovaných stoličkách sedia pokojne ďalej? A Haščák je odrazu hrdina spravodlivosti? No, tak to asi má vyplynúť z rozsiahleho článku SME, kde sú zverejnené všetky banke známe transakcie (odrazu bez ohľadu na bankové tajomstvo) s výrazným podnadpisom „Haščák usvedčuje Kočnera…“. A s pozoruhodným dodatkom malými písmenami na záver: „Menšinový podiel Penty vo vydavateľstve Petit Press nemá žiaden vplyv na redakčný obsah…“

A nezabúdajme, že finančná podpora Penty Hríbovmu experimentu s novinárskou etikou menom .týždeň tiež určite nemá vplyv na to, že aj tu dôsledne selektujú, kto je podľa nich ten zlý a kto ten dobrý.

No a pán Haščák je na rozdiel od Bašternáka a Kočnera nateraz ten najlepší…