Čína robí všetko pre to, aby bola najmocnejšou v kozme. Už sa to blíži! Stáva sa atraktívnou pre štáty, ktoré sa chcú odpojiť od USA

26.07.2023 15:30

To je veľká strategická chyba, hovorí expert Niklas Schörnig, koordinátor výskumnej skupiny v Nemecku v Hessian Foundation for Peace and Conflict Research (PRIF) Leibniz Institute, financovanej aj peniazmi z USA.  

 

Podľa neho Čína už dlhšie pracuje na procese nahradenia Spojených štátov ako vedúcej mocnosti v orbite. USA do značnej miery v poslednom čase zanedbali kozmos. Medzičasom sa ale množili správy o úspechoch Číny vo vesmíre.

 

 A skutočne treba povedať, že Čína už v niektorých oblastiach výskumu kozmu dohnala USA. Predovšetkým je faktom, že Čína pracuje na veľmi rôznorodých vesmírnych projektoch, vojenských a aj civilných. Peking na to vydal a aj vydáva veľké množstvo financií.

 

V každom prípade sa náskok USA voči Číne v prienikoch do vesmíru zmenšuje, pretože Čína naďalej masívne investuje a dobieha zaostávanie.

 

Čína  sa zameriava na vesmír veľmi, a to z viacerých dôvodov.

 

V prvom rade ide o ekonomické záujmy, ktoré niekedy siahajú ďaleko do budúcnosti, ako napríklad otázka ťažobných práv na vhodných asteroidoch. Oveľa krátkodobejšie ide o výmenu údajov a zistenia šírky frekvenčného pásma, ktoré možno poskytnúť na komunikáciu.

Potom je tu aj už zmienená vojenská zložka:

 

Čína medzičasom pochopila, že moderná armáda musí mať vo vesmíre vlastné prieskumné a komunikačné satelity.

 

Čína si vytvorila už svoj vlastný navigačný systém s názvom Beidou. Je to dôležité, pretože USA v prípade vojenského konfliktu s Pekingom, hneď vypnú globálnu navigáciu GPS. V minulosti sa čínska armáda spoliehala na tento americký systém.

 

Číňania sú už na rovnakej úrovni ako USA, pokiaľ ide o úspešné odpálenie rakiet. Určite to dosiahli aj s pomocou Ruska. V prieskume kozmu už dávnejšie, a to za krátky čas, predbehli Európu. Tá radšej vyhadzuje miliardy na zbrane pre Kyjev, než by sa viac venovala výskumu kozmu!

 

Cestovanie do vesmíru vyšlo na Západe od roku 2000 trochu z módy. V USA sa program raketoplánov jednoducho skončil, Rusko svoju vesmírnu stanicu Mir nenahradilo. V USA i v Rusku vládla takpovediac určitá „únava“ z kozmu. V Číne to bolo úplne inak. Peking investoval veľa peňazí a zvolil si cestovanie do vesmíru ako objekt národnej prestíže.

 

Pretože Čína sa stala takou aktívnou, tak teraz začali reagovať aj Američania, lebo si uvedomujú strategický význam vesmíru.

Pozoruhodné na tejto reakcii je to, že najprv nereagovali štátni aktéri ako NASA alebo americká armáda, ale predovšetkým súkromné ​​spoločnosti. Väčšinu štartov rakiet v súčasnosti vykonávajú civilní aktéri, ako napríklad SpaceX.

 

Pekingu je dôležité veľmi, že spojenie medzi čínskym vesmírnym programom a armádou je mimoriadne úzke.

 

Čína je v nejednom aspekte výskumu v kozme už pred USA.

 

Napríklad s takzvaným servisom na orbite. Ide o pokus dostať satelit dostatočne blízko k inému satelitu, aby bolo možné doplniť palivo alebo ho vyzdvihnúť na opravu. Navigovať sa tu musí mimoriadne presne, aby sa druhý objekt nepoškodil. Niektorí odborníci sú presvedčení, že Číňania tu už majú vyspelejšie systémy ako USA.

 

Aj šéf NASA nedávno varoval pred Čínou ako novou vesmírnou veľmocou.

 

Peking pracuje na vesmírnych programoch, ktoré sú veľmi prefíkane realizované:

Mnoho údajne civilných aplikácií sa dá rýchlo použiť na vojenské účely. Tu sa chcú USA zlepšiť.