Čína má totálnu kontrolu nad občanmi. Preberie EÚ tento systém?
14.03.2021 23:31
Podľa všetkého áno! Už dnes sme svedkami takého smerovania v EÚ. Vládnuca komunistická strana Číny kontroluje všetky oblasti života občanov. So zavedením tzv. sociálneho kreditného systému svoju kontrolu optimalizovala.
Tento systém je pre totalitný štát, akým Čína je, absolútne dôležitý. Táto téma sa stáva ale dôležitou aj pre EÚ. Západ preberá z Číny – takmer nepozorovane verejnosťou – čoraz viac aktivít, ktoré obmedzujú slobodu občanov.
Prísne opatrenia proti korone, ktoré zaviedli takmer všetky európske štáty, boli prebrané podľa čínskeho vzoru. Aj plánované zavedenie EÚ očkovacieho pasu sa robí podľa vzoru Číny. Preto aj zavedenie čínskeho sociálneho kreditného systému (mimochodom, nie je na ňom nič sociálne – lebo ide o kontrolu občana tzv. kreditným systémom).
Komunistická strana Číny zaviedla svoj sociálny kreditný systém už v roku 2014. Ide o bodovací systém, ktorý registruje a vyhodnocuje dôveryhodnosť, spoľahlivosť, serióznosť a úspešnosť firiem a osôb. Okrem toho vyhodnocuje aj správanie každého jedneho občana a jeho postoj k štátu.
Finálnym cieľom tohto systému je etablovanie celoplošného štátneho kontrolného systému, v ktorom všetky firmy budú mať vlastný špeciálny kód, ktorý bude obsahovať všetky informácie o aktivitách a úspešnosti firiem a každý občan dostane digitálne identifikačné číslo, kde budú zachytené všetky informácie o ňom.
Už v blízkej budúcnosti bude v Číne každý občan neustále hodnotený. Kto sa bude zle správať dostane mínusové body, kto sa bude dobre správať (k tomu patrí napr. nikdy neprotestovať, nikdy nedemonštrovať, nikdy neprejaviť názor, ktorý je v rozpore s propagandou komunistickej strany, …..) ten bude dostávať plusové body. Dobrí občania dostanú výhodné pôžičky, štátne byty, ako aj rôzne bónusy od štátu.
Zlí občania nedostanú nikde pôžičku, nebudú si môcť zakúpiť letenku, či cestovný lístok na vlak a budú vo všetkom znevýhodňovaní.
Čína chce zaviesť a uzákoniť diktatúru výchovy občanov. V tomto systéme budú o každom registrované a ohodnotené všetky aktivity každého občana. Týmto je akákoľvek – aj absolútne minimálna – ochrana osobných dát nežiadúca a tieto dáta budú úradom ,inštitúciám a štátu sústavne stáť k dispozícii doslova ako otvorená kniha.
Mať niečo také je veľmi lákavé aj pre mnohých európskych politikov a nejeden z nich sedí v Bruseli a Berlíne. A nie je bez zaujímavosti, že títo politici nepatria ku konzervatívnej pravici. Napríklad AfD je proti akémukoľvek obmedzovaniu občianskych práv a proti akejkoľvek systematickej kontrole občana, ako to chce čínska diktatúra výchovy občana.