Chcú Trump a Putin spoločne zraziť EÚ na kolená ako pomstu za jej devótne pro-Demokratickú a nenávistne protiruskú politiku? USA dali EÚ ultimátum! Tvrdí to EÚ poslanec Aaltola

22.02.2025 11:32

USA hrozia EÚ úplným vojenským stiahnutím sa z Európy. To vedie k silnej panike v Bruseli, Paríži i Berlíne.

 

Súčasné globálne politické dianie je  divoká búrka s otriasajúcim hromobitím. Z veľkej časti za to môže Donald Trump, ktorý všetko otáča. Pred niekoľkými týždňami ohlásil etnické čistky v Gaze, teraz presadzuje radikálny kurz smerom k Ukrajine a zároveň tvrdo hrozí EÚ.

 

Čo sa v skutočnosti stane sa ešte len uvidí, no v EÚ sú politici zjavne v panike.

 

Fínsky europoslanec dokonca hovorí, že USA dali Európe ultimátum. 

 

Mika Aaltola sedí za EPP v Európskom parlamente od roku 2024, je členom Výboru pre zahraničnú politiku a tiež členom delegácií pre USA a UK. Je to hrdý pro-Demokratický „transatlantik“, veľmi hrdý na vstup Fínska do NATO.

 

V stredu neskoro večer napísal tweet vo fínčine, ktorý bol tvrdý a v ňom pravdepodobne veľmi výstižne zhrnul paniku v určitých kruhoch EÚ.

 

Aaltola:

„Spojené štáty nám dali tri týždne na to, aby sme sa dohodli na podmienkach kapitulácie Ukrajiny (v réžii USA). Ak to neurobíme, Spojené štáty sa stiahnu z Európy.“

 

Priam neuveriteľné a pre Scholza, Macrona, Baerbock i Merza, atď.... hrozné a nepochopiteľné: Pre Trumpa sú obavy o bezpečnosť Ruska najvyššou prioritou teraz aj v budúcnosti.

„Vezmime tento ´neporiadok´ do vlastných rúk. Máme tri týždne na to, aby sme dospeli," píše Aaltola.

 

Hrozba, že sa USA úplne stiahnu z Európy, je zrejme reálna. Ale Trumpova až zarážajúca dynamika to môže prudko spustiť.

 

Európa je „v strachu“, píše transatlantický Bild:

„V najhoršom scenári sa potom mnohí odborníci obávajú okamžitej invázie ruskej armády do bývalých sovietskych republík Estónska, Lotyšska a Litvy, ako aj rozsiahlej vojny s Poľskom.

Konsenzus samotných štátov hraničiacich s Ruskom je taký, že prítomnosť amerických jednotiek v oblastiach blízko Ruska je najväčšou zárukou nezávislosti týchto krajín.“

 

Ďalším horúcim bodom by bolo Kosovo, kde jednotky KFOR podporujú najmä USA.

 

Je dôležité poznamenať, že európski spojenci v NATO na Balkáne by po odchode USA boli izolovaní najmä proti srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi a jeho mocnej armáde. Okrem toho vzhľadom na úzke vzťahy Srbska s Ruskom by sa vplyv Moskvy v tomto regióne podstatne zvýšil.