Celé Nemecko je nadšené z českých bobrov a z ich schopností: České bobry vybudovali hrádzu, ktorá by inak Česko stála okolo 1,2 milióna eur

12.02.2025 13:21

Informáciu o tom priniesol nemecký Spiegel. Prebrali ju aj ďalšie nemecké médiá.

 

Usilovná bobria rodina ušetrila ochranárom prírody v Česku množstvo peňazí a práce. Zatiaľ čo stále bojovali o povolenia a financie, bobry rýchlo vytvorili močiarnu oblasť.   

Ostré zuby a neúnavná túžba a či potreba hrýzť - to je to, čím je bobor známy.

 

Bobria rodina v  Brdách pomohla ochranárom (samozrejme nechtiac – bobry to robili pre seba) revitalizovať rieku.

 

Hlodavce si na rieke Klabava postavili veľkú hrádzu a vytvorili tak močaristú oblasť, povedal podľa agentúry ČTK šéf Územného parku Brdy Bohumil Fišer.

 

Park je bývalý vojenský výcvikový priestor. Klabava tam preteká umelým kanálom. Ochranári, vodohospodári, samosprávy a lesné podniky roky diskutovali o tom, či a ako by sa rieka dala vrátiť do jej prirodzeného toku.

 

Bobri teraz ukončili tieto diskusie tým, že jednoducho začali konať.

A bobry mali v tomto prípade tú výhodu, že nepotrebujú žiadne povolenia.

 

Zrejme nikto, kto sa bližšie nevenuje životu a neobyčajným schopnostiam bobrov by neveril a či nevie, že neveľký počet bobrov dokáže postaviť za jednu noc to, čo človeku s bagrom trvá týždeň.

Bobriu rodinku v prírodnom parku Brdy tvorí dvojica rodičov a dve generácie mláďat. Park sa nachádza asi 50 kilometrov juhozápadne od Prahy.

 

Začiatkom 19. storočia bol bobor európsky v Českej republike považovaný za vyhynutého. Až koncom 20. storočia sa bobry z okolitých krajín opäť prisťahovali. Populácia bobrov sa v súčasnosti odhaduje na približne 15 000 zvierat.