Celá reč viceprezidenta USA v Mníchove na konferencii, plná ostrej kritiky vlád EÚ a ktorú preto ich médiá i vládni politici rozhorčene odsúdili – mainstream z nej dal len útržky a ich skreslil!

15.02.2025 21:24

Viceprezident Vance:

 

Prvýkrát som bol v Mníchove, keď som sem prišiel so svojou manželkou – dnes je tu so mnou z osobných dôvodov – a vždy som miloval mesto Mníchov a jeho obyvateľov. Chcem len povedať, že sme hlboko dojatí a naše myšlienky a modlitby sú s Mníchovom a všetkými, ktorých sa dotklo zlo moslimského útočníka, ktoré bolo spáchané na tejto krásnej komunite. Myslíme na vás, modlíme sa za vás.

Keďže toto je bezpečnostná konferencia, na ktorej sa zvyčajne zaoberáme vonkajšou bezpečnosťou, rád by som povedal niečo, čo mi je obzvlášť blízke: Trumpova administratíva sa veľmi zaujíma o európsku bezpečnosť a verí, že môžeme dosiahnuť rozumnú dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou, a tiež veríme, že je dôležité, aby si Európa v nasledujúcich rokoch zabezpečila do veľkej miery vlastnú obranu.

Ale hrozby, ktorej sa Európa najviac obáva, vôbec nie je Rusko, a tiež nie Čína, ani žiadny iný externý aktér. Čo ma znepokojuje je to, že ide o hrozbu zvnútra: Odstúpenie Európy od niektorých z jej najzákladnejších hodnôt, hodnôt, ktoré máme aj my v USA.

Bol som ohromený, keď bývalý európsky komisár nedávno vystúpil v televízii a tešil sa, že rumunská vláda práve anulovala celé voľby.

 

Komisár varoval, že ak veci nepôjdu podľa plánu, to isté sa môže stať aj v Nemecku. Takéto uletené vyhlásenia šokujú americké uši. Celé roky nám bolo hovorené, že všetko, čo financujeme a podporujeme, je v mene našich spoločných demokratických hodnôt – všetko od našej ukrajinskej politiky Demokratov až po digitálnu cenzúru sa predávalo ako obrana demokracie. Ale keď vidíme, že európske súdy anulujú voľby a vysokí úradníci sa vyhrážajú zrušením ďalších volieb, mali by sme si položiť otázku, či sa naozaj držíme demokracie na vysokej úrovni, pretože som pevne presvedčený, že sme v jednom tíme. Musíme urobiť viac, než len hovoriť o demokratických hodnotách – musíme ich aj žiť.

 

Ako sa ukazuje, nemôžete diktovať inováciu alebo kreativitu, rovnako ako nemôžete ľuďom povedať, čo si majú myslieť, čo cítiť alebo čomu veriť, a myslíme si, že tieto veci spolu určite súvisia.

 

Žiaľ, keď sa dnes pozriem do Bruselu, kde komisári EÚ varujú občanov, že majú v úmysle vypnúť sociálne médiá v čase občianskych nepokojov, ak uvidia niečo, čo je považované za nenávistné. Alebo sa pozrite do tejto nemeckej krajiny, kde polícia robí razie u občanov podozrivých z uverejňovania antifeministických komentárov online v rámci dňa boja proti internetovej mizogýnii.

Pozerám sa do Švédska, kde pred dvoma týždňami vláda odsúdila kresťanského aktivistu za jeho účasť na pálení Koránu, čo viedlo k vražde jeho priateľa. A ako mrazivo poznamenal sudca v jeho prípade, švédske zákony, ktoré majú chrániť slobodu prejavu, v skutočnosti, citujem, neposkytujú slobodný prístup k tomu, aby ste čokoľvek urobili alebo povedali bez toho, aby ste riskovali urážku skupiny, ktorá zastáva tieto názory. A čo je možno najznepokojujúcejšie, pozerám sa tu na našich priateľov v Spojenom kráľovstve, kde sa úpadok práv na svedomie zameral na základné slobody náboženských Britov.

 

Pred viac ako dvoma rokmi britská vláda obvinila 51-ročného skúseného fyzioterapeuta Adama Smitha Connora z toho, že sa tri minúty potichu modlil za obeť potratu 50 metrov od potratovej kliniky. Nikomu neprekážal, s nikým sa nestýkal, len sa potichu sám modlil

 

Potom, čo ho objavili britskí strážcovia zákona a spýtali sa, za čo sa modlí, Adam jednoducho odpovedal, že to bolo v mene nenarodeného syna, ktorý on a jeho bývalá priateľka pred rokmi potratili. Dôstojníci zostali bez pohnutia. Adama uznali vinným z porušenia nového zákona o nárazníkovej zóne, ktorý kriminalizuje tichú modlitbu a podobné činy, ktoré by mohli ovplyvniť rozhodnutie človeka v okruhu 200 metrov od interrupčného zariadenia. Bolo mu nariadené zaplatiť tisíce libier ako súdne trovy.

 

Prial by som si, aby som mohol povedať, že to bol ojedinelý incident – ​​šialený príklad zle navrhnutého zákona, ktorý bol uvalený na jednu osobu – ale nie, minulý október, len pred niekoľkými mesiacmi, škótska vláda začala posielať listy občanom, ktorých domy sú v takzvaných bezpečných prístupových zónach, a varovala ich, že dokonca aj súkromná modlitba v ich vlastných domoch môže byť považovaná za porušenie zákona. Samozrejme, že vláda vyzvala občanov, aby nahlásili každého spoluobčana podozrivého zo spáchania myšlienkového zločinu.

 

V Británii a v celej Európe, sa obávam, že sloboda prejavu je čoraz viac na ústupe.

V záujme humoru, ale aj pravdy musím priznať, že niekedy najhlasnejšie hlasy za cenzúru nepochádzali z Európy, ale z mojej krajiny, kde sa predchádzajúca Bidenova administratíva vyhrážala a zastrašovala spoločnosti na sociálnych sieťach, aby cenzurovali takzvané dezinformácie. Dezinformácie, ako je predstava,

že koronavírus pravdepodobne unikol z laboratória v Číne. Naša vlastná vláda BIdena povzbudila súkromné ​​spoločnosti, aby umlčali ľudí, ktorí sa odvážili povedať to, čo sa ukázalo ako zjavná pravda.

Dnes prichádzam nielen s postrehom, ale aj s ponukou. Tak ako sa Bidenova administratíva zúfalo snažila umlčať ľudí, tak Trumpova administratíva urob presný opak a dúfam, že na tom dokážeme spolupracovať s Európou.

 

Pod vedením Donalda Trumpa s vami možno nesúhlasíme, ale budeme bojovať za obranu vášho práva hovoriť slobodne  na verejnom námestí – či už súhlasíte s nami alebo nesúhlasíte.

 

Teraz sme sa dostali do bodu, keď sa situácia natoľko vyhrotila, že Rumunsko prakticky anulovalo výsledky decembrových prezidentských volieb – na základe pochybných podozrení spravodajskej agentúry a obrovského tlaku zo strany svojich kontinentálnych susedov. Ako som to pochopil, argumentom bolo, že ruské dezinformácie nakazili rumunské voľby, no rád by som poprosil svojich európskych priateľov, aby mali nejakú inú perspektívu.

Možno si myslíte, že Rusko kupujúce reklamy na sociálnych sieťach, aby ovplyvnilo vaše voľby, je nesprávne – my určite tiež. Môžete to dokonca odsúdiť na svetovej scéne. Ale ak môže byť vaša demokracia zničená niekoľkými stovkami tisíc dolárov digitálnej reklamy z cudzej krajiny, potom ale už na začiatku nebola príliš silná.

 

Dobrou správou je, že verím, že vaše demokracie sú podstatne menej krehké, ako sa mnohí ľudia obávajú, a pevne verím, že ak umožníme našim občanom slobodne vyjadriť svoje názory, posilní to našich občanov – čo nás samozrejme privádza späť do Mníchova.

Organizátori tejto konferencie tam zakázali predstaviteľom populistických strán (AfD)– zľava aj sprava – účasť na týchto diskusiách. Opäť nemusíme súhlasiť so všetkým, čo niekto povie, ale keď politickí lídri zastupujú dôležitú voličskú základňu, je našou povinnosťou sa s nimi snažiť o dialóg.

Mnohým z nás za Atlantikom sa čoraz viac zdá, že za škaredými sovietskymi pojmami ako dezinformácie sa schovávajú staré, zakorenené záujmy – záujmy, ktorým sa jednoducho nepáči predstava, že niekto s alternatívnym názorom vyjadrí nesúhlasný názor alebo, nedajbože, bude hlasovať inak alebo dokonca vyhrá voľby.

Toto je bezpečnostná konferencia a som si istý, že ste všetci pripravení hovoriť o tom, ako plánujete zvýšiť svoje výdavky na obranu v nadchádzajúcich rokoch v súlade s novým cieľom. A to je skvelé, pretože ako dal prezident Trump jasne najavo, verí, že naši európski priatelia musia v budúcnosti zohrávať na tomto kontinente väčšiu úlohu. Nemyslíme si, že budete počuť pojem zdieľanie bremena, ale myslíme si, že je to dôležitá súčasť spoločnej aliancie,

v ktorej Európania napredujú, zatiaľ čo Amerika sa zameriava na oblasti sveta, ktoré sú vo veľkom nebezpečenstve.

 

Ale dovoľte mi tiež sa vás opýtať: Ako môžete vôbec začať premýšľať o otázkach rozpočtu, keď ani nevieme, čo obhajujeme? Vo svojich rozhovoroch som už veľa počul – a rozprával som sa s mnohými skvelými ľuďmi v tejto miestnosti. Počul som veľa o tom, pred čím sa musíte chrániť, a to je, samozrejme, dôležité, ale mne a určite aj mnohým európskym občanom je menej jasné, pred čím sa vlastne bránite. Aká je pozitívna vízia, ktorá drží pohromade toto spoločné puto bezpečnosti, o ktorom všetci veríme, že je také dôležité?

Pevne verím, že neexistuje žiadna istota, ak sa bojíte hlasov, názorov a svedomia vlastných ľudí. Európa čelí mnohým výzvam, ale krízu, ktorej práve teraz čelí tento kontinent – ​​krízu, ktorú podľa mňa prežívame všetci spoločne – ste si spôsobili sami.

Ak vládnete v strachu o svojich vlastných voličov, Amerika pre vás nemôže nič urobiť a vo všeobecnosti nemôžete urobiť nič pre americký ľud, ktorý ma zvolil a zvolil prezidenta Trumpa.

 

Potrebujete demokratické mandáty, aby ste v nasledujúcich rokoch dosiahli čokoľvek, čo stojí za to. Nepoučili ste sa nič z toho, že slabé mandáty prinášajú nestabilné výsledky?

 

S demokratickým mandátom sa však dá dosiahnuť toľko cenného, ​​čo podľa mňa pramení z toho, že budeme viac počúvať hlasy našich občanov. Ak máte radi konkurencieschopné ekonomiky, ak chcete dostupnú energiu a bezpečné dodávateľské reťazce, potom potrebujete mandáty na vládnutie, pretože na dosiahnutie všetkých týchto vecí musíte robiť ťažké rozhodnutia – a v Amerike to samozrejme veľmi dobre vieme.

Nemôžete získať demokratický mandát cenzúrou svojich oponentov alebo ich uväznením – či už ide o vodcu opozície, pokorného kresťana, ktorý sa modlí vo svojom vlastnom dome, alebo novinára, ktorý sa snaží informovať  pravdivo. A nemôžete nič vyhrať, ak budete ignorovať svoju základňu v otázkach o tom, kto môže byť súčasťou našej spoločnosti. A zo všetkých naliehavých výziev, ktorým čelia tu zastúpené národy, verím, že nie je nič naliehavejšie ako masová migrácia.

Dnes takmer každý piaty človek v Nemecku žije ako prisťahovalec. To je – samozrejme – historické maximum. V Spojených štátoch je to mimochodom podobné číslo, tiež historické maximum. Počet imigrantov vstupujúcich do EÚ medzi rokmi 2021 a 2022 sa len v tomto období zdvojnásobil a odvtedy samozrejme neustále rastie. Vieme, že táto situácia nevznikla vo vzduchoprázdne. Je výsledkom série vedomých rozhodnutí politikov na tomto kontinente a inde v priebehu desaťročí.

 

Včera sme v tomto meste videli hrôzy, ktoré tieto rozhodnutia prinášajú. A samozrejme to nemôžem znova spomenúť bez toho, aby som myslel na úbohé obete teroru, ktorých krásny zimný deň v Mníchove zničil.

Naše myšlienky a modlitby sú s nimi a takými aj zostanú. Ale prečo sa to vôbec stalo? Je to hrozný príbeh, ale taký, ktorý sme príliš často počuli v Európe a, žiaľ, príliš často v Spojených štátoch. Žiadateľ o azyl – často mladý muž okolo dvadsiatky, ktorý už bol polícii známy – vrazí autom do davu, čím rozbije komunitu. Koľkokrát musíme vydržať tieto strašné udalosti, kým prehodnotíme našu spoločnú civilizáciu a posunieme ju novým smerom?

Žiadny volič na tomto kontinente neprišiel k urnám, aby otvoril hranice pre milióny nepreverených imigrantov – ale hádajte, za čo hlasovali. V Anglicku hlasovali za Brexit a súhlasili alebo nesúhlasili, hlasovali zaň. A čoraz viac – v celej Európe – ľudia volia politických lídrov, ktorí sľúbili, že ukončia migráciu.

Osobne súhlasím s mnohými z týchto obáv, ale nemusíte so mnou súhlasiť. Len si myslím, že ľudia si vážia svoje domovy, svoje sny, svoju bezpečnosť a schopnosť zabezpečiť seba a svoje deti. Toto je jedna z najdôležitejších lekcií, ktorú som sa za krátky čas v politike naučil.

 

Na rozdiel od toho, čo by ste mohli počuť v Davose, občania našich národov sa nepovažujú za vzdelané zvieratá alebo za zameniteľné kolieska v globálnej ekonomike a nie je prekvapujúce, že nemajú radi, keď ich ich vodcovia neustále do niečoho tlačia alebo ich neustále ignorujú.

Úlohou demokracie je vyriešiť tieto veľké otázky pri volebných urnách.

Verím, že nie je nič horšie, ako odmietnuť ľudí a ich obavy. V skutočnosti je to najistejší spôsob zničenia demokracie.

A otvorenosť a vyjadrenie svojho názoru neovplyvňuje voľby, aj keď ľudia vyjadrujú názory, ktoré sa líšia od názorov vo vašej krajine – a aj keď sú títo ľudia veľmi vplyvní.

Verte mi, hovorím to so všetkým humorom: Ak americká demokracia dokáže prežiť desať rokov odsudzovania Grety Thunberg, tak môžete vydržať niekoľko mesiacov od Elona Muska.

Ale to, čo nemecká demokracia, čo žiadna demokracia, či už americká alebo európska, neprežije, je to, že miliónom voličov hovorí, že ich myšlienky a obavy, ich nádeje, ich žiadosti o úľavu sú neplatné alebo ani nestoja za zmienku.

Demokracia spočíva na posvätnom princípe, že len hlas ľudu sa počíta.

 

Nie je tu priestor pre bariéry. Buď si za týmto princípom stojíte, alebo nie. Európania, ľudia majú hlas. Európski lídri majú na výber. A pevne verím, že sa nemusíme báť budúcnosti.

Počúvajte, čo vám hovoria vaši ľudia, aj keď je to prekvapujúce, aj keď nesúhlasíte. Urobte to a môžete čeliť budúcnosti s istotou a sebavedomím a s vedomím, že krajina za vami stojí naozaj – a to je pre mňa veľké kúzlo demokracie.

Nie je to v týchto kamenných budovách alebo krásnych hoteloch. Dokonca ani vo veľkých inštitúciách, ktoré sme spoločne ako spoločnosť vybudovali.

Veriť v demokraciu znamená pochopiť, že každý z našich občanov má múdrosť a hlas – a ak tento hlas odmietneme počúvať, tak dosiahneme len málo.

 

Ako raz povedal pápež Ján Pavol II., ktorého považujem za jedného z najmimoriadnejších obrancov demokracie na tomto kontinente – alebo vlastne kdekoľvek: Nebojte sa. Nemali by sme sa báť našich ľudí, aj keď vyjadrujú názory, ktoré sú v rozpore s tými, ktorí vládnu.

 

Ďakujem všetkým. Veľa šťastia vám všetkým. Boh vás žehnaj.