Britský premiér Starmer oznámil, že rozhovory vojnu uprednostňujúcej „Koalície ochotných“ o vyslaní vojakov na Ukrajinu sa už posunuli k detailom

17.03.2025 18:38

To znie takmer ako: Nech „žije“ vojna -  v žiadnom  prípade nie ako: „Urobíme všetko pre mier“:

 

Vojenskí velitelia z „Koalície ochotných“ sa stretnú 20. marca v Londýne, aby prediskutovali konkrétne kroky na vyslanie svojich jednotiek na Ukrajinu, uviedol britský premiér.

 

Západné krajiny chcú prediskutovať operačné detaily vyslania takzvaných mierových síl na Ukrajinu.

 

"Dohodli sme sa, že teraz vstupujeme do operačnej fázy," povedal po online summite o Ukrajine. Starmer uviedol, že vojenskí velitelia z "Koalície ochotných" sa stretnú v Londýne 20. marca, aby prediskutovali konkrétne kroky na vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu s cieľom zabezpečiť mier po vyriešení konfliktu.

 

Britský premiér dodal, že po summite sa niektoré krajiny „konkrétne zaviazali“ zúčastniť sa „mierovej misie“ na Ukrajine, aj keď podrobnosti o dohodách neposkytol. Starmer zároveň upozornil, že bezpečnostné záruky USA pre tento vojenský kontingent považuje za dôležité. „Jasne som povedal, že to treba urobiť v spolupráci s USA. S americkou stranou hovoríme každý deň,“ povedal. Otázkou je, či americká strana naozaj s ním hovorí každý deň!

 

Starmer dodal, že koalícia západných štátov posilní obranu Ukrajiny   

a je pripravená ju v prípade potreby chrániť „na súši, na mori a vo vzduchu“.

 

Britský líder tiež súhlasil s vytvorením dôveryhodného mechanizmu na monitorovanie dodržiavania prímeria. "V prípade prímeria sme zdôraznili potrebu spoľahlivých opatrení na jeho monitorovanie," povedal Starmer.

 

Účastníci summitu sa podľa neho dohodli, že "vyvinú tlak" na ruskú vládu, ak Moskva odmietne okamžité prímerie bez predbežných podmienok. „Aby sme to dosiahli, urýchlime vojenskú podporu Ukrajine, sprísnime sankcie na ruské zdroje príjmov a budeme pokračovať v skúmaní všetkých právnych možností, aby sme zabezpečili, že Rusko zaplatí za škody spôsobené Ukrajine,“ pokračoval britský premiér.

 

A práve toto – okrem iného – je obrovskou provokáciou veľmoci Ruska a jej realizáciu v žiadnom prípade nepripustí.

 

"Účastníci stretnutia diskutovali o možnosti zhabania zmrazeného ruského štátneho majetku v zahraničí. Toto je však „ťažká téma“, povedal Starmer.

 

Účastníci summitu, ktorí chcú najväčšej atómovej veľmoci na svete ukázať, „kde má hranice“, akoby za každú cenu chceli vyprovokovať vojnu s Ruskom. Sú to:

 

Predsedovia vlád Austrálie, Belgicka, Bulharska, Dánska, Estónska, Grécka, Islandu, Talianska, Kanady, Lotyšska, Luxemburska, Holandska, Nového Zélandu, Nórska, Portugalska, Švédska, Španielska, Českej republiky, prezidenti Litvy, Rumunska, Turecka, Fínska a Francúzska, nemecký kancelár Olaf Scholz, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, predseda Európskej rady Antonio Costa, generálny tajomník NATO Mark Rutte, poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz a Vladimir Zelenskyj.

 

 

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov už skôr uviedol, že prítomnosť jednotiek NATO bez ohľadu na vlajku a v akejkoľvek funkcii na ukrajinskom území predstavuje hrozbu pre Rusko. Rusko to podľa neho v žiadnom prípade nebude akceptovať.