Bol najväčším géniom staroveku – ale napriek tomu upadol do zabudnutia! Dnes ho nepozná takmer nik!
14.06.2024 09:56Dlhý čas bolo jeho dielo napísané len v arabčine, čím bolo pre európskych vzdelancov neprístupné. Iným dôvodom jeho zabudnutia je skutočnosť, že pôsobil v období, ked sa už gréckym učencom ani zďaleka nepripisovala taká dôležitosť ako v "zlatej" epoche starogréckej filozofie.
Starogrécky mudrc PROKLOS (412 - 485) sa narodil v Konštantinopole. Jeho rodičia boli patricijovia z Lýkie. Každý, kto nie je znalcom starogréckej filozofie, asi sotva pocul nieco o tejto fenomenálnej osobnosti. Napriek tomu bol tento muž najvynikajúcejší učenec antiky a svojimi vedomosťami predstihol aj Platona, Aristotela, Pytagoraa či Demokrita, ktorí sú širokej verejnosti dobre známi.
Prečo teda taká osobnosť upadla do zabudnutia?
Proklos už nežil v Grécku, ale v Byzancii, ktorá vznikla na Bospore z Východorímskej ríše a aj tisíc rokov existujúca Byzancia ostala v našom povedomí z viacerých dôvodov len málo známa. Predovšetkým sme ju vnímali ako dekadentnú a religiózne od Vatikánu odpadlícku ríšu, a to najmä po schizme, ku ktorej prišlo v roku 1054, za vlády byzantského cisára Konštantína XI., keď bol z cirkvi exkomunikovaný byzantský patriarcha, čím prišlo k vzniku byzantskej ortodoxie.
Ako početní antickí učenci, tak aj Proklos študoval v Alexandrii. Venoval sa tam predovšetkým rétorike, literatúre a matematike.
Potom odišiel do Atén, kde sa spočiatku zaoberal najmä štúdiami Aristotela a už čoskoro vstúpil do Platonovej akadémie, ktorú viedol ako jej riaditel takmer pol storocia, až do svojej smrti. Bol jej posledným riaditeľom. Nikdy sa neoženil a všetok svoj čas venoval len štúdiám a poznávaniu. Jeho žiaci si ho ctili a bol u nich aj velmi oblúbený. Hovorilo sa o ňom, že ako človek mal len jedinú negatívnu vlastnosť. Bol veľmi netrpezlivý.
Jeho netrpezlivosť však bola len dôsledkom toho, že takmer nikto nedokázal dosť rýchlo chápať jeho komplikované myšlienkové pochody.
Proklos mal mnohé, veľmi záhadné vedomosti, ktoré v tom čase nemohol a či dokonca nesmel mať, lebo boli absolútne v rozpore s tým, čo jeho doba vedela, poznala a hlásala.
Ako ich nadobudol, to je najväčšou záhadou jeho života Na tomto mieste uveďme aspoň niektoré.
1, Ptolemajova kozmická teória (ovládala astronómiu až po Kopernika) je nesprávna
2, Mesiac pozostáva z tej istej hmoty ako aj Zem
3, Planéty sa otáčajú okolo svojich osí
4, Všetky hviezdy tiež rotujú okolo svojich osí
5, Planéty sa na svojich obežných dráhach približujú a vzdaľujú od Zeme
a, Okrem toho postuloval heliocentrickú teóriu – čo bolo de facto bohorúhačstvo
b, Poznal zákonitosti hviezdy Síria
c, Tvrdil, že "oheň" hviezd je odlišný od "ohňa" planét
Každý z vyššie uvedených bodov je takpovediac "nedovoleným" poznaním, lebo bolo objavené až v novoveku, ked už existovala vedecká astronómia a fyzika.
Proklos sa pohyboval aj vo významných politických a spoločenských kruhoch, ale podobne ako všetci neoplatonici, aj on zastával voči oficiálnej cisárskej politike ríše iné religiózne stanovisko, ako sa od občanov požadovalo, a tak sa opakovane ocitol v tažkostiach.
Bol prísnym vegetariánom, podobne ako Pytagoras, a vyznávačom rôznych egyptských, chaldejských a dogónskych mystérií. Hoci jeho filozofia bola orientovaná prírodovedecky, obsahovala aj silné metafyzické štruktúry (tie však obsahuje aj moderná kvantová fyzika), no jeho najdôležitejšie výpovede neboli v ničom odvodené z religióznych imperatívov jeho doby.
Táto neobyčajná osobnosť stelesňuje svojou prácou i svojím životom zvláštnu kombináciu filozofie, logiky, matematiky, prírodovedeckého myslenia a v neposlednom rade aj mystiky, čo je veľká paralela napr. k Izákovi Newtonovi, ktorý bol, čo je len málo známe, aj vyznávačom židovskej kabalistiky.
O Proklosovi možno povedat, že jeho poznanie v mnohom ďaleko presahuje Platona, Sokrata, Aristotela, i keď sú zas úrovne, v ktorých sa im nepribližoval. Podľa všetkého však úmyseľne, pretože hľadal a objavil iné cesty poznania, ako nimi putovali oni. Napriek tomu sa nedostal ani približne do takého širokého povedomia ľudí ako títo skvelí myslitelia.
Okrem toho, čo sme už o tom povedali, aj preto, lebo grécky filozofický zázrak antiky a jeho najvyššie autority žiarili tak jasne na "oblohe" múdrosti a poznania, že sa už nikto neodvážil narušiť túto tradíciu a pripojiť k starým "bohom" múdrosti nového "boha". Niečo také by sa mohlo javiť ako bohorúhačstvo voči princípom filozofie.
"Panteón" antickej filozofie bol v tej dobe už dávno uzavretý.