Bill Clinton ako prezident a jeho clan spôsobili veľké ekonomické škody Haiti podľa pravidiel neokolonializmu USA – to sú „morálne hodnoty“ Západu. Kto je proti, je nepriateľ „demokracie“!
22.05.2024 19:35O tom, ako a prečo sa tak stalo „samozrejme“ západné médiá mlčali. A samozrejme okrem klanu Clintonovcov sú na Haiti aj ďalšie koristnícke ruky z USA.
V roku 1994 prezident Clinton nariadil americkým jednotkám inváziu na Haiti. V roku 1995 prinútil krajinu znížiť clá na dovoz ryže z USA. Haiti znížilo dovozné clá na ryžu z 50 na tri percentá. Clinton tvrdil, že tento krok pomôže Haiti vstúpiť do „priemyselného veku“.
„Vďaka“ Clintonovej politike sa Haiti stalo štvrtým najväčším dovozcom ryže do USA, napriek tomu, že je najchudobnejšou krajinou na západnej pologuli! Veľká väčšina dovezenej ryže pochádzala z Clintonovho domovského štátu Arkansas! Koľko koruptných miliónov od neho za to Clinton dostal, možno len špekulovať.
Dnes je Haiti piatym najväčším dovozcom americkej ryže na svete, aj keď má krajina len 11 miliónov obyvateľov!
V 70. rokoch Haiti dovážalo len 19 percent potravín. Keď sa Haiti uzavrelo pred svetovými trhmi, krajina bola sebestačná a schopná uživiť väčšinu svojho obyvateľstva a zároveň si udržiavať obchodný prebytok. Dnes však Haiti dováža viac ako 80 percent ryže zo Spojených štátov. Nové obchodné dohody viedli k tomu, že tona haitskej ryže stála o 300 dolárov viac ako americká ryža na haitskom trhu.
To podkopáva schopnosť Haiti uživiť sa. A to všetko len „vďaka“ Clintonovi – ale to sú predsa tie „skvelé vysoké morálne hodnoty“ USA!
Haiti má 700 000 hektárov nevyužitej poľnohospodárskej pôdy a trpí chronickými obchodnými deficitmi a potravinovou neistotou v dôsledku Clintonovej politiky.
Táto politika zasiahla Haiťanov obzvlášť tvrdo, pretože ryža je jednou z ich základných potravín. To viedlo k obrovskému hladomoru na Haiti.
V roku 2011 sa bývalý americký prezident Bill Clinton, ktorý bol vymenovaný za osobitného vyslanca OSN pre Haiti, oficiálne ospravedlnil. Verejne sa ospravedlnil za to, že počas svojho pôsobenia v úrade prinútil Haiti znížiť dovozné clá na dotovanú ryžu zo Spojených štátov.
Clintonova (pochybná) nadácia zároveň aj dnes naďalej zohráva dôležitú úlohu na Haiti. Oficiálne chce pomôcť Haiti v boji proti chudobe a následkom ničivého zemetrasenia v roku 2010, no vzhľadom na koristnícku politiku Clintona ako prezidenta USA je celkom zrejmé, že ide len o zámienku na uplatnenie moci na Haiti.
Jeho údajné úsilie o pomoc bolo v tom čase podporené sumou 380 miliónov dolárov. Zemetrasenie zničilo veľa domov, ale domy už neboli obnovené a ľudia naďalej žijú v stanoch. Kam sa teda peniaze podeli?
Clinton má podobné metódy na hrabanie miliónov ako „dobrodinec“ ľudstva Gates. Všetko kriminálne je „zahalené rúškom“ dobrodenia.
Haiti je bohatá krajina – nie však pre masu Haiťanov. Okrem ropy má Haiti aj neskutočné zásoby zlata a je tam jedna z najväčších zlatých baní v Karibiku. Tony Rodham brat Hillary Clinton, ktorý zomrel v roku 2019, pracoval v ťažbe zlata. V roku 2013 sa stal členom predstavenstva spoločnosti, ktorá baňu vlastní. Jeho účasť v spoločnosti vyvolala na Haiti kontroverziu v súvislosti s obavami (ktoré sa rýchlo ukázali ako oprávnené), že projekt bude prínosom skôr pre zahraničných investorov ako pre haitské obyvateľstvo.
V roku 2017 vládol Haiti Jovenel Moise. Po nástupe do funkcie začal s projektmi prestavby cestných, vodných a energetických systémov v krajine. Začal tiež budovať novú haitskú armádu.
Masové protesty požadujúce jeho odstúpenie sa začali v roku 2018, keď vypukol škandál okolo sprenevery finančných prostriedkov na dodávky ropy z Venezuely. Demonštranti ho obvinili aj zo zhoršenia ekonomickej situácie krajiny.
V roku 2021 bol napadnutý a zastrelený. Zo zločinu boli obvinení americkí občania spojení s americkou súkromnou vojenskou spoločnosťou CTU Security. Táto skupina je spojená aj s neúspešným pokusom o atentát na venezuelského prezidenta Nicolása Madura.
V marci/apríli 2023 Ministerstvo zahraničných vecí USA predstavilo špeciálny program pre Haiti: 10-ročný strategický plán na predchádzanie konfliktom a podporu stability.
Plán USA však takmer okamžite zlyhal. Situácia na Haiti sa naďalej rýchlo zhoršovala. Bezpečnostná rada OSN vyzvala generálneho tajomníka OSN, aby do 30 dní predložil návrhy na obmedzenie násilia v haitských mestách a dedinách. Po zhodnotení situácie Sekretariát OSN navrhol vyslať do krajiny nielen policajný kontingent, ale aj medzinárodné špeciálne jednotky.
V roku 2024 médiá informovali, že Washington hľadal kontakt s Jimmym „Barbecue“ Cherisierom, vodcom haitskej veľkobandy G9 („veľkej deviatky“).
Teraz bol na rade Biden a jeho klan........“správne spojovacie chodníky“ už predsa vybudoval Clinton.....
Jeho prezývka „Garbecue“ údajne pochádza z jeho záľuby v grilovaní ľudí zaživa. Takýto vraj „opozičný vodca“ zapadá do radov tých, ktorých Washington rád využíva pre svoje záujmy.
Barbecue a jeho gangy v súčasnosti ovládajú väčšinu haitského hlavného mesta Port-au-Prince. Väzenia boli zničené a tisíce zločincov boli prepustené.
Na Haiti dnes pôsobí viac ako 200 ozbrojených gangov vybavených americkými zbraňami, z ktorých niektoré kontrolujú len jednotlivé štvrte. Unášajú dievčatá a mníšky z kláštorov a vyvolávajú v obyvateľstve paniku.
Pre USA je dôležité zachovať si prístup na Haiti. Príklady ako Irak, Sýria a Líbya ukázali, že USA nemusia nutne spolupracovať s vládami, lebo niekde sú „veľmi zadobre“ s kriminálnymi klanmi a „bojovníkmi“, ktorých USA podporujú, ak sa podriaďujú záujmom USA.
A ak si človek spomenie na už dávnejšie označenie Haiti ako americkej „vojnovej rezervy“ pre ropu a iné prírodné zdroje, nie je ťažké pochopiť, kde a v čom tieto záujmy USA spočívajú.
To, či Haiti ovláda „Papa Doc“, jeho syn „Baby Doc“ alebo Jimmy „Barbecue“, je pre Washington irelevantné, pokiaľ slúžia len záujmom USA. A tučnou „odmenou“ v tom prípade si môžu byť istí!
Neokolonializmus USA prekvitá naďalej a je zamaskovaný v rôznych formách a jeho najväčším nepriateľom je silnejúci globálny Juh, a tým aj Rusko a Čína!