Biden ešte rýchlo zablokuje rôzne pripravované iniciatívy Trumpa: Rusko reaguje na zvolenie Trumpa a na ohlasovanú zmenu politiky USA, a to aj voči Moskve, skepticky, bez veľkých očakávaní
09.11.2024 11:26Hovorca ruského prezidenta Peskov povedal, že Moskva vyvodí závery o prístupe USA ku konfliktu na Ukrajine po nástupe nového prezidenta USA do funkcie v januári 2025, najmä preto až potom, že Joe Biden a jeho tím zostávajú na čele vlády USA a majú výkonnu moc:
„Skutočne sme počuli niekoľko komentárov od pána Trumpa o Ukrajine počas kampane. A na rozdiel od mnohých iných politikov v americkom establishmente, pán Trump hovoril o túžbe vytvoriť mier. Nie túžbu pokračovať vo vojne do posledného Ukrajinca, ale vytvoriť mier.
Podľa Peskova tento prístup Trumpa „výrazne odlišuje od ostatných predstaviteľov americkej politickej elity“, ale:
„Toto všetko bolo povedané počas predvolebnej kampane. Uvidíme, čo bude po presťahovaní pána Trumpa do Oválnej pracovne, všetko posúdime na základe prvých oficiálnych vyjadrení a prvých konkrétnych krokov. Práve teraz si musíme uvedomiť, že prezident Biden bude hlavou štátu ešte mesiac a pol.“
Faktom je, že ľudia v Rusku nie sú veľmi optimistickí, že sa politika USA pod Trumpom výrazne zmení.
Sergej Kislicyn, zástupca riaditeľa Inštitútu pre USA a Kanadu Ruskej akadémie vied, pre ruskú tlačovú agentúru TASS pesimisticky povedal, že ani za Donalda Trumpa a s väčšinou Republikánov v oboch komorách amerického parlamentu Kongres USA sotva prispeje k zlepšeniu vzťahov medzi Ruskom a USA, a jeho nastavenie ale zostane protiruské:
„V Kongrese USA sú rôzne pozície, a to aj medzi Republikánmi. Preto veľmi pochybujem, že Kongres nejakým spôsobom prispeje k zlepšeniu rusko-amerických vzťahov, pretože je už tradične protiruský.
Uvidí sa aj to, ako bude administratíva Joea Bidena konať počas zostávajúcich 2,5 mesiaca.
Najdôležitejšou úlohou Bidenovej administratívy je teraz zablokovať množstvo iniciatív, ktoré by Trump mohol v budúcnosti podniknúť, vydaním rôznych prezidentských výkonných príkazov, možno aj iných dodatočných opatrení, ktoré obmedzia možný rozsah zahraničnej politiky USA za Trumpa.“
Aj v Číne, ktorá je známa tým, že je dôležitejším a nebezpečnejším protivníkom USA ako Rusko, ľudia od Trumpa len ťažko očakávajú niečo dobré.
Sun Qi, výkonný riaditeľ Centra pre ruské a stredoázijské štúdiá na Šanghajskej akadémii sociálnych vied, povedal korešpondentovi agentúry TASS, že USA nikdy neprijmú, že Rusko spochybnilo ich hegemóniu, aj keď sa očakáva, že tlak Washingtonu na Moskvu v otázkach NATO poklesne za Donalda Trumpa:
„Stojí za zmienku, že hoci Trump môže po nástupe do úradu zmierniť strategický tlak na Rusko v otázkach NATO, tak demokratická, ako aj republikánska strana majú voči Rusku jasnú strategickú pozíciu. Nechcú, aby Rusko spochybňovalo hegemóniu USA, a už v žiadnom prípade nechcú vidieť silné Rusko."