Astronómovia objavili tri nové mesiace v našej slnečnej sústave
26.02.2024 22:46Kozmos je taký obrovský, že vedci v ňom neustále objavujú neznáme nebeské telesá a neočakávané javy.
Aj v našej slnečnej sústave často prichádza k novým objavom, ako aj nedávno ukazuje aktuálny príklad: Výskumný tím pod vedením Scotta Shepparda objavil v slnečnej sústave tri nové mesiace. Dva z mesiacov obiehajú okolo planéty Neptún a tretí novoobjavený mesiac obieha okolo Uránu.
Mesiace, ktorých objav zverejnilo Centrum pre malé planéty Medzinárodnej astronomickej únie (IAU), sú malé a nenápadné.
„Tri novoobjavené mesiace sa vyznačujú najslabším svetlo , aké sa kedy našli pomocou pozemných teleskopov pri týchto dvoch ľadových obrích planétach. Na detekciu týchto slabých objektov bolo potrebné špeciálne spracovanie obrazu,"
oznámil Sheppard v odbornom článku.
Ak už pripočítame nový mesiac s názvom S/2023 U1, tak ľadový gigant Urán má teraz 28 prirodzených satelitov. Novoobjavené nebeské teleso má priemer osem kilometrov a jeden obeh okolo jeho planéty mu trvá 680 dní.
Vďaka tomuto objavu má Neptún, najvzdialenejšia planéta našej slnečnej sústavy, teraz okolo už 16 mesiacov. Jasnejší mesiac Neptúna má dočasne označenie S/2002 N5. Má priemer 23 kilometrov a obeh okolo Neptúna mu trvá takmer deväť rokov.
Slabšie žiariaci mesiac Neptúna (S/2021 N1) má priemer 14 kilometrov a trvá mu celých 27 rokov, kým raz obehne svoju planétu. Ako všetky ostatné mesiace Neptúna, tak aj tieto dva nové objavy majú mená z gréckej mytológie. Predchádzajúce mesiace sú pomenované po morských bohoch a nymfách.
Urán a Neptún zachytili mesiace svojou gravitáciou.
Tri novoobjavené mesiace okolo Uránu a Neptúna majú veľmi vzdialené obežné dráhy a sú výrazne excentrické a naklonené. Podľa odborníkov to naznačuje, že ich zachytila gravitácia planét počas alebo krátko po vzniku planét. Lepšie pochopenie toho, ako planéty zachytili svoje mesiace, môže astronómom pomôcť dozvedieť sa viac o prvých rokoch našej slnečnej sústavy a o pohybe vonkajších planét.
Planéta Saturn má najviac mesiacov v našej slnečnej sústave – je ich 145. Jupiter je na druhom mieste s 92 dosiaľ známymi mesiacmi.