Ada Lovelace, britská matematička (1815-1852), geniálna žena, ktorá zhotovila prvý computerový program
07.06.2023 15:08Bola dcérou jedného z najväčších básnikov svojej doby a žila život medzi spoločenskou konvenciou a svojou najväčšou vášňou - matematikou.
Narodila sa ako Augusta Ada Byron 10. decembra ako dcéra Annabelly Noel-Byron a známeho anglického básnika Lorda Byrona. Ich manželstvo sa však skončilo už krátko po pôrode Annabelly.
Zo strachu, že by dcéra mohla zdediť búrlivý a nepredvídateľný temperament svojho poetického otca – ktorý od nich odišiel za svojou milenkou – tak vášnivá amatérska matematička Annabella, ktorú Byron kedysi poeticky nazýval svojou „princeznou paralelogramov“, ukazovala Ade sama krásy prírodných vied. A to napriek tomu, že záujem o matematiku, prírodné vedy a stroje nebol pre ženu začiatkom 19. storočia nevyhnutne vhodným zamestnaním.
Ale Ada mala v živote aj veľké šťastie. Muž, za ktorého sa vydala v roku 1836 vo veku 19 rokov, William King, neskôr gróf z Lovelace, sa špeciálne len kvôli nej stal členom Royal Society (Kráľovská spoločnosť).
To mu umožnilo prístup do knižníc, do ktorých vtedy ženy nemali povolený vstup. Tam skopíroval rôzne vedecké články pre svoju mimoriadne nadanú a ním obdivovanú Adu.
Pekná mladá žena sa už čoskoro stala súčasťou londýnskych vedeckých kruhov – kde užívala veľké uznanie – a tam sa dozvedela o odvážnom pláne vynálezcu menom Charles Babbage:
Chcel vyvinúť nový druh počítacieho stroja, ktorý je dnes považovaný za predchodcu moderného počítača.
Ada prejavila veľký záujem o jeho prácu a preložila jeden článok z taliančiny do angličtiny o jeho projekte s názvom Analytical Engine. Odvtedy obaja vedci spolupracovali na vývoji programovacích princípov pre Babbageove stroje.
Už po krátkom čase Ada začala vymýšľať algoritmus, ktorý by týmto strojom umožnil vypočítať Bernoulliho čísla. Bohužiaľ, Babbageove plány výrazne predbehli dobu a jeho stroj nebol nikdy dokončený.
Algoritmus Ady Lovelace sa však zapísal do histórie ako prvý počítačový program na svete.
Podrobný komentár, ktorý matematička Ada Lovelace napísala k článku o Babbageovom stroji, bol v odbornom svete, a to nielen v Anglicku, vysoko cenený.
Ona sama – táto neobyčajne múdra, dobrosrdečná a atraktívna žena - však bola počas svojho krátkeho života vystavená často aj nepriateľstvu a závisti.
Žena so záujmom o stroje a matematiku nezapadala do obrazu a do tradícii vtedajšej londýnskej spoločnosti. Pritom aj Lovelace bola matkou, a to troch detí.
Charles Babbage s ňou však čoskoro prerušil spoluprácu. Pravdepodobne preto, lebo aj on bol vystavený nepriateľstvu a ohováraniu, lebo spolupracoval s „takou zlou“ ženou.
Jej vedecké dielo je naozaj mimoriadne vynikajúce.
Asi storočie predtým, ako Konrad Zuse skonštruoval prvý programovateľný počítač, napísala Ada Lovelace v 40. rokoch 19. storočia prvý počítačový program na svete.
V porovnaní so stavom vtedajšieho výskumu bola jej práca absolútne vizionárska.
Je príznačné, že jej vedecký prínos získal počas jej života len malé uznanie. Až v polovici 20. storočia, so začiatkom počítačovej éry, bola uznaná dôležitosť jej vedeckých spisov.
V posledných rokoch svojho života sa Ada viac venovala hudbe a údajne sa zaoberala vývojom systému bezpečného stávkovania. Ada Lovelace zomrela na rakovinu vo veku 36 rokov.
Dnes meno Ada znamená nielen niekoľko programovacích jazykov s väzbou statického typu. Jej meno je tiež súčasťou názvov niekoľkých iniciatív pre ženy v takzvaných MINT profesiách matematiky, informatiky, prírodných vied a techniky.
Ženy sú dodnes medzi počítačovými programátormi a informatikmi skôr výnimkou.
Ale medzi všetkými počítačovými vedcami na svete nie je takmer nikto, kto by nepoznal „Ada“, prvý štandardizovaný programovací jazyk. Bol pomenovaný po priekopníčke programovania, žene. A tou je Ada Lovelace.
V roku 2009 spisovateľ Friedrich Christian Delius štylizoval Adu Lovelace vo svojom románe „Žena, pre ktorú som vynašiel počítač“ ako múzu budúceho počítačového priekopníka Konrada Zuseho, a Lynn Hershman-Leeson sfilmovala život Ady vo filme „Conceiving Ada“. („Vášnivý výpočet“).