2. časť: Budúci? USA prezident Donald Trump je polovičný Nemec. Má korene pri Rýne

08.03.2016 13:08

Migračná historka Friedricha Trumpa z dedinky Kallstadt sa začala v roku 1885. Treba podčiarknuť, že zdravú drzosť, odvahu k riziku, priebojnosť a nebojácnosť musel jeho vnuk Donald zdediť od svojho nemeckého starého otca. Ten vyrazil len ako 16-ročný, celkom na vlastnú päsť, v jedno skoré ráno na ďalekú cestu, len sám, do ďalekej Ameriky. Ako sa dostal z Hamburgu loďou až do New Yorku, či mal odniekiaľ na drahý lístok alebo sa dal najať na loď ako Schiffsjunge - plavčík - to ostalo tajomstvom aj v Kallstadte.

Jeden jeho príbuzný z falckej dedinky však vie, že v New Yorku sa začal prebíjať najprv ako pomocník holiča, aby už o niekoľko rokov bol šéfom malého hotela na západnom pobreží USA. K prvým väčším peniazom prišiel už ako tridsaťročný medzi zlatokopmi na rieke Yukon, kde si otvoril lokál, ktorý mu veľmi vynášal. Svoje peniaze investoval úspešne do pozemkov v Manhattane, ktoré boli v tom čase takmer zadarmo. Po rokoch však ich ceny doslova vystrelili do závratných výšok, To bol základ obrovského bohatstva rodiny Trumpov a dnes tam stoja aj palácové stavby miliardára Donalda Trumpa.

Friedricha Trumpa to však po čase ťahalo domov, do rodnej dedinky pod horami, kde sa rodilo skvelé falcké víno. Ale predovšetkým chcel videť svoju Jugendliebe, krásnu Elisabeth, ktorá bola ešte slobodná a s ktorou si písal. Krátko po návrate si ju vzal za ženu. Ona chcela ostať doma, ale Friedrich nesmel. Kráľovstvo Bayern, kam vtedy patril Kallstadt, vyhlásil jeho občianstvo za neplatné, lebo emigroval do USA. Mladomanželia napokon po mesiaci odišli za oceán. Po niekoľkých rokoch však Friedrich ochorel a zomrel. Elisabeth sa už viac nevydala. Založila si Immobilien-firmu  E.Trump § Son, základ neskoršieho obrovského finančného impéria Donalda Trumpa. 

To je v krátkosti story o Donaldovi Trumpovi a o jeho neuveriteľnom vzostupe k obrovskému bohatstvu i k politickej moci. Možno sa na to pozerať akokoľvek, ale v každom prípade to hodnotím ako neobyčajný výkon a prirovnávam ho k chudobnému gréckemu chlapcovi, menom Aristoteles Onassis, ktorý sa v USA stal podobne jedným z nabohatších ľudí na svete.

Po tom, ako som sa v Kallstadte dozvedel mnoho o pôvode a živote Donalda Trumpa - z čoho som tu napísal len niečo - tak mám pre neho oveľa viac sympatíí, ako som mal predtým. 

A ak sa bude rozhodovať len medzi ním a Hillary Clinton, tak jednoznačne budem držať palce jemu. A v Kallstadte tak budú robiť všetci.

Koniec